Fogalomtár

Választási bizottság

A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.

Választójog

Az állampolgár azon joga, mely szerint részt vehet az adott közösség képviselőtestületének megválasztásában, valamint a népszavazásokon. Ezen jog passzív oldalát képezi, hogy a választásra jogosult egyben választható is. Alapelvei közé tartozik a titkosság, az egyenlőség, az általánosság és a közvetlenség.

Vétójog

A vétójog egy döntés vagy határozat ellen bejelentett tiltakozás, amely megsemmisíti az eredeti döntést, meggátolja a határozat életbe lépését.

Választási kampány

A választásokat megelőző időszak, amelyet a pártok – részben formálisan biztosított keretek között – a sza¬vazók meggyőzésére használnak. Ilyenkor az adott párt programjának, jelöltjének bemutatására, népszerűsítésére helyeződik a hangsúly.

Valuta

A valuta valamely ország törvényes fizetőeszköze más országok készpénz forgalmában.

Vizsgálóbizottság

Az Országgyűlés bármely kérdés megvizsgálására vizsgálóbizottságot küldhet ki, mely tevékenységéről jelentést készít. A vizsgálóbizottságot létre kell hozni, ha azt a képviselők legalább egyötöde indítványozza. A vizsgálóbizottság tagja csak országgyűlési képviselő lehet.

Választási rendszer

A mintegy 8 millió választópolgár 386 képviselőt választ az Országgyűlésbe általános, egyenlő választójog alapján, közvetlenül és titkosan a négyévenként sorra kerülő választásokon. 176 országgyűlési képviselőt egyéni választókerületben, 152 főt megyei, fővárosi választókerületben választanak. Az egyéni és a területi választókerületben mandátumot el nem ért, országosan összesített szavazatok alapján a pártok országos listájáról további 58 kompenzációs mandátum kerül kiosztásra.

Végrehajtó hatalom

A végrehajtó hatalom csúcsszerve a kormány. A végrehajtó hatalom fő feladata a törvényhozás által deklarált jogszabályok, törvények betartása és betartatása.

Választási részvétel

A nyugati demokráciákban a politikai részvétel legelterjedtebb formája a választás. A választási részvételi arány azt fejezi ki, hogy az adott választáson a választásra jogosult polgárok közül hányan éltek a voksolás lehetőségével.

Veszélyhelyzet

Veszélyhelyzetet abban az esetben hirdetnek, ha valamely elemi csapás vagy annak következménye az élet-, illetve vagyonbiztonságot veszélyezteti, a fenyegetettség mértéke azonban nem éri el a szükséghelyzet szintjét.