Fogalomtár

Egyeduralom, egyeduralmi törekvés

Az egyeduralom olyan kormányzati forma, amelyben a politikai hatalom egésze egyetlen személy (vagy személyek kis, zárt csoportja) kezében összpontosul. A hatalom birtoklását az egyeduralkodó többek közt a hagyománnyal, a kritikus erőforrások ellenőrzésével vagy személyes karizmájával igazolhatja.

Ellenzék

A mindenkori kormányzattal szemben álló politikai erő.

Erőszakszervezetek

Olyan állami fegyveres testületek, melyek a közrend fenntartásáért felelnek.

Európai Bizottság

Az Európai Unió végrehajtó szerve, mely az unió egészének érdekeit képviseli és támogatja. Jogszabálytervezeteket készít, irányítja és végrehajtja az egyes szakpolitikai döntéseket és felel az uniós költségvetéséért.

Egyéni választókerület

Az ország területe meghatározott számú egyéni választókerületre oszlik, minden választókerületből egy képviselő kerül a parlamentbe.

Elnöki vétó

A köztársasági elnök az országgyűlés által elfogadott törvényeket, mielőtt aláírja őket, egy alkalommal visszaküldheti a parlamentnek megfontolásra.

Eseti bizottság

Egyedi ügyek vizsgálatára az Országgyűlés eseti bizottságot állíthat fel, melynek tagjai nem csak országgyűlési képviselők lehetnek.

Európai Parlament

Az Európai Parlament az Európai Unió döntéshozó szerve, melynek tagjai – a tagállamok által ötévente közvetlenül megválasztott képviselők – az uniós állampolgárok érdekeit képviselik. A Parlament a Tanáccsal együtt az Unió egyik legfontosabb jogalkotó intézménye.

Egyesület

Belső önkormányzattal rendelkező, hivatalosan bejegyzett civil szervezet.

Emberi jogok

Az emberi jogok olyan alapjogok, amik minden embert születésüktől fogva egyenlő módon megilletnek.

Európa Tanács

Nemzetközi szervezet, melyhez bármelyik európai állam csatlakozhat, ha elfogadja a jogállamiságot, és garantálja polgárai számára a szabadságot és az emberi jogokat. A szervezet legnagyobb sikere az Emberi Jogok Európai Egyezményének elfogadása, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának felállítása volt. Az Európa Tanács nem uniós intézmény.

Európai Tanács

Az Európai Tanács keretében az egyes uniós tagállamok állam-, illetve kormányfői, a Bizottság elnöke és az Európai Tanács elnöke üléseznek. Ülései tulajdonképpen csúcstalálkozók, ahol az uniós vezetők az átfogó politikai prioritásokkal és a fontosabb kezdeményezésekkel kapcsolatban döntenek.

Egyszerű többség

Egyszerű többség esetén a határozatképességhez az szükséges, hogy a képviselők több mint fele jelen legyen az ülésen. A javaslatot az Országgyűlés akkor fogadta el, ha a jelen lévő képviselők több mint fele igennel szavazott.

Érdekegyeztetés

Minden érdekelt bevonása a döntéshozási folyamatba, a felek érdekeinek, véleményének, törekvéseinek megismerése, egyeztetése.

Európai Bíróság

A Bíróság az uniós jog értelmezésével foglalkozik és biztosítja annak valamennyi uniós tagállamban történő egységes alkalmazását. Emellett rendezi az uniós tagállamok és az uniós intézmények közötti jogvitákat. Magánszemélyek, vállalatok és más szervezetek szintén a Bírósághoz fordulhatnak, ha jogaikat véleményük szerint egy uniós intézmény megsértette.

Európai Unió Tanácsa

Az Európai Unió Tanácsában az egyes uniós tagországok miniszterei üléseznek jogszabályok elfogadása és a szakpolitikák összehangolása céljából. Elnökletét fél éves ciklusokban az egyes tagállamok látják el. Gyakran emlegetik Miniszterek Tanácsaként is.