Fogalomtár

Jegybank

A jegybank, más néven központi bank, egy adott ország vagy államcsoport monetáris politikájáért felelős független intézmény. Legfontosabb feladata a fizetőeszköz értékének megőrzése. A pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásában is szerepet vállal, működteti a fizetési rendszert, valamint krízishelyzetekben végső hitelezőként szolgálhatnak a bajbajutott bankok számára. Folyamatos felügyeletet lát el a kereskedelmi bankok felett.

Jogharmonizáció

Jogharmonizáción azt a jogalkotási folyamatot értjük, amely lehetővé teszi, hogy két jogrendszer szabályai egymással összeegyeztethetővé váljanak. Az uniós jogharmonizáció azt a célt szolgálja, hogy a tagállamok jogrendszere az Európai Unió jogával összeegyeztethető legyen.

Jegybanki alapkamat

Az a kamatláb, amelyet az adott ország jegybankja határoz meg a gazdasági és pénzpiaci eseményeket figyelembe véve. Az alapkamat leginkább az inflációt igyekszik befolyásolni, és ezzel együtt az árstabilitást, valamint a pénzügyi stabilitás fenntartását szolgálja. A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa határozza meg az alapkamat értékét.

Jogszabály

A jogszabályok mindenkire nézve kötelező normák.

Jegyző

Közigazgatási gyakorlattal és jogi végzettséggel rendelkező önkormányzati szakmai vezető, a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának irányítója. Nem választás, hanem kinevezés útján nyeri el munkakörét, mely határozatlan időre szól. A jegyző a képviselő-testület szakmai munkájának előkészítője és végrehajtója, a törvényességért felelős köztisztviselő.

Joguralom

A jog uralma a szabályozott hatalom elsőbbségét és az önkényes hatalom kizárását valósítja meg. Azt jelenti, hogy valamennyi állampolgár, valamint azok, akik a törvényes hatalom gyakorlásában vesznek részt egy társadalomban, a törvények hatálya alatt állnak.

Jogállam

Olyan állam, ahol a közhatalmat a nyilvános és írott jogszabályok tartalmának megfelelően, a jogszabályokban meghatározott eljárások keretében, arra feljogosított szervezetek és személyek gyakorolják.