A hatalmi ágak szétválasztása a hatalommal való visszaélés intézményesített gátja. Szerepe, hogy az egyes önállóan gyakorolható, azonos szintű, más-más döntéshozói tisztségek körét, jogkörét és felhatalmazását elkülönítse egymástól, és biztosítsa az egymástól független kiválasztásukat és megbízatásukat. A törvényhozásnak, a végrehajtásnak, illetve az igazságszolgáltatásnak hatáskör tekintetében, intézményi és személyi vonatkozásban is el kell válniuk egymástól.
A helyi közügyek közé olyan ügyek tartoznak, melyek a helyi lakosságot, valamint az önkormányzati hatalomgyakorlást és ügyintézést érintik. Ilyenek többek között a lakosság számára biztosítandó szolgáltatások (oktatás, víz, egészségügyi ellátás stb.). A helyi önkormányzat - a törvény keretei között - önállóan szabályozhatja a feladat- és hatáskörébe tartozó helyi közügyeket.
Határon túli magyarságnak a szülőföldjén való - egyéni és közösségi - boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében tevékenykedő, más állam területén működő nonprofit egyesület és alapítvány.
A helyi népszavazáshoz való jog a helyi választópolgárok alkotmányban biztosított alapjoga, amely alapján a közügyek intézésében közvetlenül vesznek részt, vagyis a képviselőtestület hatáskörébe tartozó ügyekben nem a megválasztott önkormányzati képviselők, hanem ők maguk döntenek. A helyi népszavazásban és népi kezdeményezésben az vehet részt, aki a helyi önkormányzati választáson választásra jogosult.
Az állami szervek egymástól elhatárolt intézkedéseinek és döntési jogosítványainak az összességét hatáskörnek nevezzük.
Szakmai állami vezető, aki irányítja a minisztérium miniszter által feladatkörébe utalt szervezeti egységeinek munkáját. A közigazgatási államtitkár javaslatára a miniszter nevezi ki határozatlan időre.