Fogalomtár

Parlamentáris politikai rendszer

A parlamentáris vagy képviseleti rendszer lényege, hogy a hatalomgyakorlás a nép által választott képviselők útján történik. A parlamentáris rendszer legfontosabb ismérve, hogy a végrehajtó hatalom függ a törvényhozástól.

Piacgazdaság

Piacgazdaságnak vagy más néven kapitalizmusnak nevezzük azt a gazdasági rendszert, amelyben a termelési tényezők többnyire magántulajdonban vannak, és a haszon elérése céljából működtetik őket. A verseny biztosítja a hatékonyságot, a megtermelt javak és szolgáltatások eloszlásáról nagyrészt a szabad piac gondoskodik, valamint megvalósul a vállalkozás és a döntés szabadsága. A kormányzatnak mindezek mellett csupán korlátozott beavatkozási lehetősége van.

Politikai szocializáció

A közösség politikai kultúrájának átadása és átvétele annak elsődleges és intézményes formáiban. Az ember közösségi beilleszkedésének, szociális tanulásának fontos és sajátos része. Eredményeképpen a közösségbe illeszkedő egyén képes lesz kifejezni és képviselni, ill. érvényre juttatni saját és közössége érdekeit.

Parlamenti államtitkár

Feladata szerint teljes jogkörrel helyettesítheti a minisztert az Országgyűlés ülésein, tanácskozási joggal a kormánygyűléseken. A parlamenti államtitkárt a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki, megbízatása a Kormány megbízatásának megszűnéséig szól.

Plenáris ülés

Az Országgyűlés működésének legfontosabb színtere. A plenáris, azaz a teljes ülés az Országgyűlés valamennyi tagjának együttes ülését jelenti.

Politikai tematizáció

A tematizáció legáltalánosabban azt a folyamatot jelenti, melyben a különféle társadalmi szereplők (például a politikusok) egy-egy új témát a média figyelmének középpontjába helyeznek (tematizálnak), ezáltal befolyásolva a befogadókat, hogy miről gondolkodjanak, miről alkossanak véleményt.

Parlamenti küszöb

Országgyűlési választások alkalmával a pártokra leadott összes szavazat százalékosan meghatározott alsó határa, mely a parlamentbe kerüléshez szükséges. Ez a hatályos jogszabály szerint 5 százalék.

Polgármester

A polgármester a helyi önkormányzat választott vezetője, aki a helyi képviselőkkel egyidőben, az önkormányzati választások alkalmával nyeri el megbízatását. 1994 óta a polgármestereket közvetlenül a választópolgárok választják. A polgármester a jegyző útján irányítja a szakapparátust, a polgármesteri hivatalt.

Pozitív diszkrimináció

Egy csoportra, személyre vonatkozó, hátrányt csökkentő megkülönböztetés - jogi, adminisztratív vagy egyéb segítség - melyre a csoport vagy a személy valamilyen szempontból a többséghez képest hátrányos helyzete ad okot.

Párt

Pártnak nevezzük azt a társadalmi szervezetet, amelyet rendszerint egy alapítótag vagy egy alapítóközösség hoz létre azzal a céllal, hogy az adott társadalomban a politikai hatalomból részesüljön, többnyire választások révén. Lényeges kellékei a párt ideológiája vagy programja, amelynek rendszerint előzményei, jeles képviselői, teoretikusai és reprezentatív irányzatai vannak. Fontos a regisztrált tagság, a rendszeres találkozás, gyűlés vagy kongresszus, a tisztségviselők kinevezésének módja stb. Törvényi kereteit az egyesülésről szóló törvény rendelkezései, valamint az alapszabály tartalmazzák.

Politikai kultúra

A politikai kultúra a politika szubjektív oldala. A politikai kultúra formálódásában kollektív szinten a történelmi tradíciók, a politikai közösséget ért kollektív élmények játszanak hosszú távon is maradandó szerepet.