Az ombudsman, magyar nevén országgyűlési biztos, olyan saját hivatallal rendelkező, a parlament által megválasztott köztisztviselő, aki tevékenységében más állami szervektől független, és csak az őt megválasztó országgyűlésnek tartozik felelősséggel. Az ombudsman feladata az alkotmányos visszásságok felderítése, kivizsgálása. Az ombudsman nem hozhat kötelező intézkedéseket, nem alkalmazhat jogi szankciókat.
Más néven autonómia, mely alatt általában valamely szervezet függetlenségét, saját ügyeiben gyakorolt önálló döntési jogát értjük.
Magyarország legfőbb népképviseleti szerve az Országgyűlés, a legfőbb hatalmi és törvényhozó szerv, a népszuverenitás letéteményese.
Helyhatósági választásokat Magyarországon négyévente, az országgyűlési választásokat követően, ősszel tartanak. Az önkormányzati választásokon a települések polgármestereiről, önkormányzatuk testületéről és a megyei közgyűlések összetételéről döntenek a választók. Budapesten a kerületek polgármestereit és képviselő-testületét, a fővárosi közgyűlést és a főpolgármestert választják meg. Ahol ezt kezdeményezik, lehetőség van kisebbségi önkormányzat megválasztására is.
Közjogi méltóság. Az Országgyűlés elnöke biztosítja az Országgyűlés jogainak gyakorlását, őrködik a Ház méltósága és tekintélye felett, ügyel a házszabályok helyes alkalmazására, szervezi az Országgyűlés belső életét. Pontos feladatait és hatáskörét a Házszabály tartalmazza.
Az országgyűlési képviselők száma hazánkban összesen 386, de 2014-től már csak 200 fő. Négyévente az országgyűlési választások során nyerik el mandátumukat. A képviselő alapvető joga és egyben kötelessége is, hogy kezdeményezően részt vegyen az Országgyűlés munkájában, elősegítse a törvényhozást.