Fogalomtár

Nagykorúság

A magyar jogszabályok szerint nagykorú a 18. életévet betöltött személy, vagy a törvényesen házasságot kötött, de 18. életévét még be nem töltött személy.

Nemzetközi szerződés

Nemzetközi szerződéseknek nevezzük azokat a megállapodásokat, melyek a nemzetközi jog alanyai között írásban jönnek létre, és nemzetközi jellegű jogokat és kötelezettségeket fogalmaznak meg.

Név szerinti szavazás

Az Országgyűlési szavazások során legalább egy képviselőcsoport kérésére - nyílt szavazás esetén - név szerinti szavazást kell tartani. A név szerinti szavazás esetén a jegyző ABC sorrendben felolvassa a képviselők névsorát. A képviselők felállva "igen", "nem", "tartózkodom" nyilatkozattal szavaznak.

Napirend előtti felszólalás

A házszabály értelmében napirenden nem szereplő, országos jelentőségű ügyben a napirendi pontok tárgyalása előtt a képviselőcsoport nevében annak vezetője legfeljebb öt percben jogosult felszólalásra. A kormány képviselőinek lehetőségük van arra, hogy reagáljanak az elhangzottakra.

Népi kezdeményezés

A közvetlen demokrácia törvényhozásban, illetve jogalkotásban való érvényesülésének formái közül az egyik legelterjedtebb intézmény a népi kezdeményezés. Általában a törvényhozó (önkormányzati jogalkotó) szerv hatáskörébe tartozó döntések, jogszabályok meghozatalának a kezdeményezésére irányul. A népi kezdeményezés lehet egyszerű (javaslat egy törvény elfogadására) vagy megfogalmazott törvényjavaslat (a javaslattevők jelentős részben ki is dolgozzák a tervezetet). A népi kezdeményezés jelentősége attól függően változik, hogy a képviseleti szervek szabadon mérlegelhetik, hogy foglalkoznak-e a kezdeményezéssel, vagy napirendre kell tűzniük a javaslatot meghatározott feltételek teljesítése esetén.

NGO

A nem kormányzati szervezet (angolul Non-governmental Organisations) vagy civilszervezet minden olyan kormánytól független,magánjog alapján működő civilekből álló nonprofit szervezet, amely saját költségvetéssel rendelkeznek. Általában spontán módon, kezdeményezésre, mozgalomból kinőve jön létre.

Nemzetállam

Olyan állam, ahol a népesség összetétele etnikai szempontból többé-kevésbé homogén. Ez olyan esetben jön létre, amikor egy állam határai egybeesnek a többségét alkotó nemzet etnikai határaival.

Népképviselet

A népképviselet azt jelenti, hogy az adott országban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselők útján, valamint közvetlenül gyakorolja.

Norma

Az állam által alkotott általános magatartási szabály.

Nemzeti kisebbség

Az a nem domináns helyzetben lévő csoport, amely számát tekintve kisebb, mint az állam lakosságának többi része, és amelynek tagjai olyan etnikai, vallási vagy nyelvi sajátosságokkal rendelkeznek, amelyek megkülönböztetik őket a lakosság többi részének sajátosságaitól, továbbá összeköti őket a kultúrájuk, a hagyományaik, vallásuk és nyelvük megőrzésére irányuló szolidaritás érzése. A nemzeti kisebbségeket az etnikai kisebbségektől az különbözteti meg, hogy a nemzeti kisebbségek rendelkeznek anyaországgal.

Népszavazás

A közvetlen demokrácia törvényhozásban, illetve jogalkotásban való érvényesülésének formái közül az egyik legelterjedtebb intézmény a népszavazás (referendum). Népszavazás esetén az állampolgárok a döntést megelőzően véleményt nyilvánítanak, vagy a döntésre jogosult képviseleti szerv hatáskörébe tartozó kérdésben maguk döntenek.

Normakontroll

Valamely törvény, illetve egyéb jogi aktus jogszerűségét, különösen alkotmányosságát vizsgáló eljárás.