Más néven konvergenciakritériumok. Tartalmazzák azokat a követelményeket, amelyeket az uniós tagállamoknak teljesíteniük kell ahhoz, hogy beléphessenek az euroövezetbe. A Maastrichti Szerződés vezette be.
Társadalmi, politikai jellegű megbízás, felhatalmazás
A miniszterelnöki biztos állami vezető. A miniszterelnök a feladatkörébe tartozó feladat ellátására miniszterelnöki biztost nevezhet ki, akinek általában egy-egy konkrét ügy kapcsán ad teljes körű felhatalmazást. A miniszterelnöki biztos megbízatása meghatározott időre, de legfeljebb addig szól, amíg a miniszterelnök hatásköreit gyakorolja.
A minisztérium a miniszter munkaszerveként a Kormány irányítása alatt álló különös hatáskörű központi államigazgatási szerv.
Állami felügyelet nélkül, magánszemélyek, vagy csoportok által működtetett gazdasági szervezet, melynek célja a haszonszerzés.
Ezen időszak kihirdetésére vagy fenntartására külső fegyveres támadás közvetlennek nem minősíthető veszélye esetén vagy a szövetségi kötelezettség teljesítése érdekében kerülhet sor. Megelőző védelmi helyzet kihirdetése esetén nincs mód az alapvető jogok gyakorlásának felfüggesztésére vagy korlátozására.
A Miniszterelnökség a miniszterelnök munkaszerve, tevékenységét a miniszterelnök irányítja. A Miniszterelnökség segíti a miniszterelnök tevékenységét és közreműködik a kormányzati politika kialakításában.
Az Alkotmány, más törvény, illetőleg a Házszabály esetenként magasabb szavazati arányhoz köti a törvényjavaslat elfogadását, bizonyos tisztségek betöltését, valamint a Házszabályban rögzített eljárással kapcsolatos döntést. Ez az úgynevezett minősített többséget igénylő döntés. A minősített többséget a jogalkotó kétféleképpen határozza meg: vagy az összes, azaz a megválasztott képviselőkhöz (pl. a „képviselők kétharmadának szavazata" szófordulattal), vagy a jelen lévő képviselőkhöz viszonyítva ír elő meghatározott arányt
Magyar Államkincstár (Kincstár) a pénzügyminiszter szakmai és törvényességi felügyelete alatt álló, önálló jogi személyiséggel rendelkező, országos hatáskörű, jogszabályban meghatározott feladatokat ellátó, önállóan gazdálkodó központi költségvetési szerv. Élén az elnök és az elnökhelyettesek állnak. 1996-ban került bevezetésre a kincstári rendszer, amelynek a célja pénzgazdálkodás központosítása, és ezáltal költségvetési megtakarítások elérése.
Az országgyűlési képviselőket - annak érdekében, hogy tevékenységüket zavartalanul végezhessék - különleges védelem, mentelmi jog (immunitás) illeti meg. A mentelmi jognak két formája van: a képviselők felelősségmentessége és a sérthetetlensége. A szólásszabadság biztosítéka, hogy a képviselőt és a volt képviselőt nem lehet felelősségre vonni a megbízatása gyakorlása során tett nyilatkozatáért, felszólalásáért, szavazatáért (felelősségmentesség). A törvény szerint a képviselőt csak tettenérés esetén lehet őrizetbe venni, és ellene csak az Országgyűlés előzetes jóváhagyásával (azaz a mentelmi jog felfüggesztésével) lehet büntető-, valamint szabálysértési eljárást indítani vagy folytatni, továbbá büntetőeljárás-jogi kényszerintézkedést alkalmazni (sérthetetlenség).
A miniszter normatív utasítással kiemelt fontosságú feladat ellátására miniszteri biztost nevezhet ki. A miniszteri biztos tevékenységét a miniszter irányítja. A miniszteri biztos megbízatása meghatározott időre, de legfeljebb hat hónapra szól.
Kapcsolódó indítvány. Az Országgyűlésben a törvényjavaslathoz, a határozati javaslathoz és a politikai nyilatkozattervezethez az Országgyűlés bizottsága és az országgyűlési képviselő - a Házszabályban meghatározott kivételekkel - módosító javaslatot nyújthat be. A módosító javaslatot indokolni kell.
Magyarország hivatalos közlönye, ahol folyamatosan teszik közzé az új jogszabályokat elektronikus formában, illetve papír alapon is. Lapszámai a már kihirdetett, de még nem hatályos jogi rendelkezéseket is tartalmazzák.
A miniszter a Kormány tagja. A minisztereket a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki és menti fel.82 A miniszter a Kormány általános politikájának keretei között vezeti a minisztériumot; e feladatkörében irányítja az államtitkárok és a közigazgatási államtitkár tevékenységét, valamint dönt a hatáskörébe utalt ügyekben.
A miniszter munkáját közvetlenül segítő hivatali szervezet.