Magyarország a Kárpát- medence szívében helyezkedik el. Magyarország területe 93 036 km², lakossága 9 998 000 fő. Magyarország közigazgatási területi egységeit tekintve a fővárosra és tizenkilenc megyére tagolódik. A főváros 23 kerületből áll. Az országban 3152 város illetve község található.
Mi a különbség állam- és kormányforma között?
Az államforma a hatalom eredetére utal. Magyarország államformáját tekintve köztársaság, amely azt jelenti, hogy a hatalom a néptől ered. Magyarország kormányformája pedig parlamentáris, vagyis a nép a hatalmat választott képviselők útján gyakorolja (ezt másnéven népszuverenitás elvének hívjuk).
Magyarország demokratikus elvek mentén működik, és ez tükröződik a hatalmi ágak egymáshoz való viszonyában is: a három legfőbb hatalmi ág (a törvényhozó, a végrehajtó hatalom, valamint az igazságszolgáltatás) egymástól függetlenül működik. A felosztás nem engedi, hogy bármelyik ág magához ragadja a hatalmat, és önkényesen alakítsa az ország és a benne élő állampolgárok életét, hiszen a hatalmi ágak azon túl, hogy függetlenül működnek egymástól kölcsönösen ellenőrzik egymás működését. Ezt hívják a fékek és egyensúlyok rendszerének.
Hogyan épül fel a magyar állam?
-
A magyar állam legfőbb szervei:
- törvényhozó hatalom: parlament
- végrehajtó hatalom: kormány
- bírói hatalom: bíróságok
-
Az állam működésében fontos szerepet játszik:
- a köztársasági elnök
- az Alkotmánybíróság
- az ombudsmanok, vagy más néven országgyűlési biztosok
- az Állami Számvevőszék
- a Magyar Nemzeti Bank
- a Magyar Honvédség
- a Magyar Ügyészség
- az önkormányzatok
Mire való az Alaptörvény?
Az Alaptörvény Magyarország jogrendszerének alapja. Az Alaptörvény és a jogszabályok mindenkire kötelezőek. Az Alaptörvény rendelkezéseit azok céljával, a benne foglalt Nemzeti hitvallással és történeti alkotmányunk vívmányaival összhangban kell értelmezni.