kormany.hu 2010-2014

Ez a kormany.hu archívuma. A friss tartalmak itt találhatók.

Ezen az oldalon a honlapon megtalálható dokumentumok közül listázhatja az Önt érdeklő anyagokat. Hírek, fotógalériák és videófelvételek kereséséhez kérjük használja a honlap tetején található általános keresőt.

A dokumentumok keresése történhet szokványos (kulcsszavas) kereséssel, illetve tallózással. Mindkét esetben tovább pontosíthatja a találati listát dátum, forrás vagy a dokumentum típusa szerinti szűréssel.

Adatkezelési felhívás

A jogszabálytervezetek véleményezése előtt kérjük olvassa el adatkezelési felhívásunkat!

Kérem, válassza ki a szűrési szempontokat!

Szűrés dátum szerint

(tól-ig)
X X

Szűrés forrás szerint

Szűrés a dokumentum típusa szerint

Találatok: 54

Szűrés dátum szerint

Szűrés forrás szerint

Szűrés a dokumentum típusa szerint

2011 Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Jogszabálytervezetek
Találatok: 54

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - Jogszabálytervezetek

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, 2011. december 19.

Előterjesztés: A Nemzeti Együttműködési Alappal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló ……./2011. (… …) KIM rendeletről


Nemzeti Együttműködési Alap: a civil szervezeteknek nyújtott közpénzek átlátható felhasználásért


A Nemzeti Együttműködési Alapot érintő egyes kérdésekről szóló jogszabály hozzájárul a civil szférára vonatkozó stabil és átlátható jogi környezet kialakításához. A tervezet előmozdítja a pályázati források hatékonyabb, átláthatóbb felhasználását és csökkenti a pályázati rendszer összes szereplőjének adminisztratív terheit. Felhívjuk a figyelmet, hogy jelen előterjesztés csak a miniszterei rendelet tervezete, mely módosulhat, ezért jelen formájában nem tekinthető a miniszter végleges álláspontjának.

2011. december 5-én több mint egy éves előkészítő munka után elfogadta az Országgyűlés az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényt. Az új törvénnyel a civil szervezetek stabil, átlátható szabályokra és kevesebb adminisztrációra, az állampolgárok pedig sokkal pontosabb, világosabb szabályokra, a civil szervezetek közpénzfelhasználásával kapcsolatban pedig megnyugtató garanciákra támaszkodhatnak. A törvény többek között rögzíti, hogy létrejön a Nemzeti Együttműködési Alap, amely költségvetési támogatást biztosít a civil szervezetek számára működésükhöz és szakmai programjaik megvalósítására.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előterjesztése a törvényben előírt, a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) testületeit, pályázatait és támogatási rendszerét érintő szabályozást tartalmazza. A tervezet rögzíti a Nemzeti Együttműködési Alap testületei létrehozásának szabályait, a testületek és az alapkezelő beszámolójára vonatkozó szabályozást, az Alap nyilvánosságával kapcsolatos rendelkezéseket, a testületi tagok költségtérítésére, költségáltalány elszámolására vonatkozó előírásokat, az Alap felhasználására vonatkozó általános és különös szabályokat valamint az Alap működtetésének, és közérdekű adatszolgáltatási kötelezettségeinek szabályait.

A tervezet rögzíti, hogy milyen módon lehet a NEA-hoz támogatási igényt benyújtani, mi a támogatási döntés feltétele, a támogatési szerződés megkötésének és az elszámolásnak a rendje.

Az új civil törvényről szóló összefoglalók:

http://www.kormany.hu/hu/kozigazgatasi-es-igazsagugyi-miniszterium/hirek/civil-torveny-tobb-lehetoseg-a-hatekony-munkara
http://www.kormany.hu/hu/hirek/megkezdodott-a-civil-torveny-vitaja-a-parlamentben


Az észrevételeket 2011. december 21-ig várjuk a balint.szablics@kim.gov.hu e-mail címre.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - Jogszabálytervezetek

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, 2011. december 19.

Előterjesztés: az Erzsébet-utalvány kibocsátásáról


Erzsébet-utalvány: papír és elektronikus alapon

Az Országgyűlés 2011. november 21-én elfogadta „Az egyes adótörvények és az azzal összefüggő egyéb törvények” módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely 2012. január 1-jétől átalakítja az étkezési utalványok formájában megvalósuló juttatásokra vonatkozó szabályozást és ezért a béren kívüli juttatási elemek közé emelte az Erzsébet-utalványt. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium miniszteri rendeletet készített elő az utalvány kibocsátásáról a részletszabályokra vonatkozóan. Felhívjuk a figyelmet, hogy az előterjesztés egy tervezet, ezért ebben a formájában nem tekinthető a végleges miniszteri álláspontnak.

Az adótörvények szerint az Erzsébet-utalvány fogyasztásra kész étel vásárlására használható fel, de 2012. december 31-ig melegkonyhás éttermi szolgáltatásra is felhasználható. Havonta 5 ezer forintig minősül béren kívüli juttatásnak. Az utalványt a bérjellegű juttatásokénál több mint 30 százalékkal kedvezőbb feltételekkel lehet biztosítani a munkavállaló részére.

A most előkészített rendelet kimondja, hogy egy utalványosnak egy adóév alatt több juttató is juttathat utalványt, az adott naptári évben juttatott utalványok pedig egészen a következő naptári év december 31-ig használhatók fel. Az átlátható és jól ellenőrizhető felhasználás érdekében az elfogadóhelyeknek a kibocsátóval az üzletszabályzatában meghatározott feltételekkel szerződést kell kötnie és a felhasználók tájékoztatása érdekében a kibocsátó a honlapján közzé teszi a szerződött elfogadóhelyek listáját.

A javaslat részletesen rendelkezik a papír alapú és az elektronikus utalványról is. A papír alapú utalványok esetében meghatározza a tartalmi követelményeket, vagyis azt, hogy az utalványon minek kell szerepelnie, ilyenek például a címlet - melynek mindenképpen százzal oszthatónak kell lennie - feltüntetése, a kibocsátó neve vagy a felhasználhatóság határideje. Az elektronikus utalvány esetén a juttatónak kell egyedi műanyag azonosítót igényelnie a kibocsátótól. Az egyszerű használat érdekében a kártya hasonlóan működik, mint egy bankkártya, az elfogadóhelyi terminálon – a kibocsátó által kialakított központi internetes felületen - kell leolvasni és azon keresztül ellenőrizhető a rendelkezésre álló összeg.

Az Erzsébet-utalvány kibocsájtásával a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány átláthatóvá teszi az étkezési utalványok forgalmazását és létrehozza a szociális- és gyermekétkeztetés új és kibővített rendszerét. Az étkezési jegy kibocsájtása során keletkező bevételből cél a szociális-, és gyermekétkeztetés új és kibővített rendszerének létrehozása, melynek célcsoportja a bölcsődei ellátásban részesülő gyermekek, anyagi helyzetük miatt rászoruló személyek.



Az észrevételeket a CGKFO@ kim.gov.hu e-mail címre várjuk 2011. december 19. napjáig.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - Jogszabálytervezetek

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, 2011. december 14.

Előterjesztés: egyes büntető tárgyú igazságügyi miniszteri rendeletek módosítása


Miniszteri rendeletek a jogbiztonság növelése érdekében


A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által előkészített tervezet célja az elítéltek munkavégzési kötelezettségére, munkavédelmére, gyógyszerellátására és gyógyászati segédeszközzel való ellátására, illetve a fogvatartottakkal kapcsolatos kártérítési szabályozásra vonatkozó végrehajtási rendeletek aktualizálása, a bíróságok elnevezésének megváltoztatása miatt szükségessé vált módosítás megvalósítása, illetve egy új bírósági értesítőlap bevezetése. Felhívjuk a figyelmet, hogy az előterjesztés egy tervezet, ezért ebben a formájában nem tekinthető a Kormány álláspontjának.

A tervezet-csomag tartalmazza a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló, a fogvatartottakkal kapcsolatos kártérítési eljárás szabályairól szóló, a fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés szabályairól, valamint a foglalkozás-egészségügyi szolgálatról a büntetés-végrehajtási szervezetnél című, illetve a büntetőügyekben hozott határozatok végrehajtása során a bíróságokra és egyéb szervekre háruló feladatokról szóló rendeletek módosítását. A rendeletek módosításának célja a Kormány jogbiztonság-teremtő céljainak megvalósítása.

A gyakorlatban eddig problémát okozott a fogvatartottak munkavégzési kötelezettségének meglétének értelmezése. A teljes körű foglalkoztatás megteremtése érdekében egyértelműen ki kellett mondani, hogy az elítéltet munkavégzési kötelezettség terheli. A nemzetközi elvárásoknak megfelelően az elítélt beleegyezéséhez kell kötni a nem büntetés-végrehajtási gazdálkodó szervezetnél történő foglalkoztatását, illetve e tekintetben rendezni kellett a munkáltatás körében okozott kár megtérítésének szabályait. A tervezet rendeletmódosításai az ehhez kapcsolódó végrehajtási szintű szabályozást teremtik meg.

Az előterjesztés további célja a foglalkoztatott fogvatartottak vonatkozásában az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés, a foglalkozás-egészségügyi ellátás szabályainak aktualizálása, az elítéltek gyógyszerellátása, gyógyászati segédeszközzel való ellátása térítési díjának viselésére vonatkozó új szabályozásból eredő módosítások bevezetése is.

A tervezet tartalmazza a fogvatartottakkal kapcsolatos kártérítési szabályozásra vonatkozó végrehajtási rendeletek aktualizálását is, a bíróságok elnevezésének megváltoztatása miatt szükségessé vált módosítást illetve egy új bírósági értesítőlap bevezetését is.

Emellett az előterjesztés az egészségügyről szóló törvény (1997. évi CLIV.) végrehajtási szabályait is tartalmazza, miszerint a büntetőügyben eljáró bíróság kötelezettségévé teszi, hogy az egészségügyi dolgozó egy évet meghaladó végrehajtandó szabadságvesztésre vagy egészségügyi tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltásra ítélése esetén az egészségügyi dolgozók működési nyilvántartását vezető szervet, valamint az illetékes egészségügyi szakmai kamarát értesítse.


Az észrevételeket 2011. december 19-ig várjuk a peter.laszlo.salgo@kim.gov.hu címere.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - Jogszabálytervezetek

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, 2011. december 13.

Előterjesztés: a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről


Átláthatóvá válik a civil szervezetek adománygyűjtése

A társadalom civil szervezetek iránti bizalmának javítása és a civil szervezetek törvényes, átlátható gazdálkodását szolgálja az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló kormányrendelet-tervezet, amely szorosan kapcsolódik a december 5-én a parlament által elfogadott egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvény alapelveihez és keretszabályaihoz. A hiánypótló jogszabálytervezet rendezi az adománygyűjtés kereteit, hiszen eddig erre nem volt szabályozás és emiatt előfordultak visszaélések ezen a téren. Felhívjuk a figyelmet, hogy jelen előterjesztés tervezet, ezért ez jelen formájában nem tekinthető a kormány álláspontjának!

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előterjesztése az átláthatóság és a beszámolási kötelezettség alapelveinek gyakorlati megvalósítását szolgálja, hatálya kiterjed az egyesületekre, az alapítványokra és minden közhasznú szervezetre.

A rendelettervezet szerint személyes közreműködéssel járó adománygyűjtő tevékenység a jövőben csak írásbeli meghatalmazás birtokában végezhető. Közterületen reggel 8 és este 8 óra között gyűjthető adomány az adománygyűjtő kezdeményezésére, magáningatlanban csak előzetes időpont-egyeztetés után kereshető fel az adományozó. A civil szervezeteknek az adózói 1% megszerzése érdekében folytatott kampánya, valamint az elektronikus úton küldött reklámüzenet (pl.: e-mail, SMS) szintén az adománygyűjtésre vonatkozó szabályozás hatálya alá kerül. Az adománygyűjtés szabályait – az adományozók zavartalansága érdekében – szabálysértési tényállás szankciója biztosítja.

A rendelettervezet a törvénynek megfelelően meghatározza a közhasznúsági melléklet tartalmát. A közhasznúsági mellékletet általános jelleggel minden közhasznú jogállású és minden civil szervezet elkészíti, ezzel biztosítva a szektor és az egyes szervezetek átláthatóságát.


Az új civil törvényről szóló összefoglalók:

http://www.kormany.hu/hu/kozigazgatasi-es-igazsagugyi-miniszterium/hirek/civil-torveny-tobb-lehetoseg-a-hatekony-munkara

http://www.kormany.hu/hu/hirek/megkezdodott-a-civil-torveny-vitaja-a-parlamentben


Az észrevételeket 2011. december 19-ig várjuk a laszlo.vanyai@kim.gov.hu e-mail címre!

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - Jogszabálytervezetek

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, 2011. december 13.

Előterjesztés: a civil szervezetek bírósági eljárásokban alkalmazandó űrlapjairól


Modern, könnyen kitölthető űrlapok segíthetik a civil szervezetek működését


A cégnek nem minősülő szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényjavaslat alapján a civil szervezeteknek beadványaikat űrlapon kell benyújtani, ha az igazságügyért felelős miniszter rendelete az adott beadványra űrlapot rendszeresít. A papír alapú és az elektronikus űrlapok adattartamára vonatkozó részletszabályokat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által előkészített rendelettervezet tartalmazza. Felhívjuk a figyelmet, hogy az előterjesztés egy tervezet, ezért ebben a formájában nem tekinthető a Kormány álláspontjának.

A rendelettervezet célja a civil és egyéb szervezetek számára megteremteni az ügyfélbarát eljárás lehetőségét a bírósági eljárásokban alkalmazandó űrlapok megújításával, és kiegészítésével. Ennek érdekében a rendelettervezet részletesen szabályozza – egyebek mellett – a papír alapú űrlapokat, azok tartalmi és formai kellékeit, az űrlapokhoz csatolható mellékleteket, az elektronikus űrlapok adatait, valamint az űrlapok közzétételének módját, az ügyviteli szabályokat, a szervezet célja szerinti besorolását, az iratkezelési szabályokat. A tervezet szerint az űrlapokkal kapcsolatos gyakorlati feladatok biztosítása az Országos Bírósági Hivatal feladata, vagyis például a Hivatal készíti el az űrlapokat, teszi közzé a bíróságok központi internetes honlapján és készít részletes kitöltési útmutatót azokhoz.

A tervezet előírja az űrlapokkal szembeni általános követelményeket, az Országos Bírósági Hivatal űrlapokkal kapcsolatos feladatait, illetve mellékletei tartalmazzák a kérelmek pontos tartalmi követelményeit.

A civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényjavaslat alapján 2012. június 30-tól a civil és egyéb szervezetek nemcsak papíralapon, hanem elektronikus úton is benyújthatják nyilvántartási kérelmüket. A rendelettervezet ezért az elektronikus űrlapok adattartamát is meghatározza. Az elektronikus benyújtás lehetőségével csökkennek a civil szervezetek költségei, adminisztratív terhei és az eljárások időigényessége is, összhangban a kormány adminisztrációcsökkentő törekvéseivel.

Az űrlapok igénybevétele, illetve az űrlapokhoz készítendő kitöltési útmutatók használata megkönnyíti a civil szervezetek alapítását. Elsődleges cél, hogy az alapítványok, egyesületek, egyéb szervezetek modern, könnyen kitölthető űrlapokon tudják a bíróság előtti eljárásokat kezdeményezni, illetve a civil szervezetek alapítói, valamint a civil szervezetek számára olyan űrlapok álljanak rendelkezésre, melyek biztosítják a hatékony, gyors bírósági eljárás lehetőségét.


Az észrevételeket a mikfo@ kim.gov.hu e-mail címre várjuk 2011. december 14. napjáig.