A Kormány által szerdán elfogadott javaslat a fémlopások visszaszorítását, az illegális fémkereskedelem felszámolását, a közszolgáltatók gazdasági terheinek csökkentését, az élet- és vagyonbiztonság fokozottabb megóvását célozza. Az új javaslat eredményeként javul a hatóságok közötti együttműködés, illetve az ellenőrzés hatékonysága. Ezzel együtt a Kormány kiemelt célja a legálisan működő fémkereskedők gazdasági helyzetének javítása. Közlemény.

A fémlopások száma az elmúlt években jelentősen nőtt, többek között gazdasági és kulturális károkat is okozva. Ennek okán volt szükség átfogóbb és szigorúbb jogszabály megalkotására.

(A témáról Dr. Lenner Áron Márk, belgazdaságért felelős helyettes államtitkár nyilatkozott a kormany.hu-nak. A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)

A még hatályban lévő szabályozás módosítására vonatkozó javaslatát a Nemzetgazdasági Minisztérium állami és szakmai szervezetek, valamint piaci szereplők bevonásával, széles körű egyeztetéseket követően alakította ki.

A javaslat alapján a fémeket a fémkereskedők csak külön igazolás esetén vásárolhatják meg, amelynek köszönhetően javul az ellenőrzés és közvetve visszaszorulnak a kábellopások. Magánszemély esetén 3m3 mennyiségben korlátozza a birtokban tartható mennyiséget, egyéb esetben a fémkereskedelmi engedélyköteles anyag keletkezése, termelődése tekintetében a birtokban tartónak igazolással kell rendelkeznie.

Az új szabályozásnak köszönhetően a szankciók szigorításával, illetve a bírság összegének növelésével visszaszoríthatóak az illegálisan tevékenykedő fémkereskedők. Bővülnek továbbá a fémkereskedelmi engedélyhez szükséges feltételek. A kereskedők kötelezően leadandó jelentéseinek bővítésével, illetve a magánszemélyekre vonatkozó előírások szigorításával egyszerűbben felderíthetővé válnak a lopott fémek.

A tevékenység végzésének szigorítása mellett a legálisan működő fémkereskedőnek gazdasági előnyt is biztosít a javaslat (a 6 napos tárolási kötelezettség megszűnik, az épületbontási tevékenység folytatásához, valamint a bérmunka keretében végzett tároláshoz a továbbiakban nem szükséges engedély).

A Kormány által elfogadott javaslat hatására rövid időn belül látványosan csökkenhet az illegális fémkereskedelem mértéke, valamint a fémlopások és a rongálások száma.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)