2011. október 7-én került sor az Európai Kis- és Középvállalkozói Hét
magyarországi ünnepélyes záró rendezvényére. Magyarország 14 helyszínen 42 rendezvénnyel (konferenciákkal, szakmai találkozókkal, konzultációkkal, tréningekkel) kapcsolódott az Európai KKV Hét rendezvénysorozatához, amely európai szinten mintegy 1100 kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatos programot ölel fel.
Az Európai Bizottság már harmadik alkalommal hirdetette meg 2011. október 3-9. között az Európai KKV Hetet 37 európai ország részvételével. A kampányhoz az EU tagországai mellett Albánia, Macedónia, Horvátország, Izland, Izrael, Lichtenstein, Montenegro, Norvégia, Szerbia, Törökország is csatlakozott.
A projekt megvalósításában a Bizottság több Főigazgatósága, az Európai Parlament, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, a Régiók Bizottsága, európai vállalkozásfejlesztési szervezetek, valamint az Európai Unió tagországainak kijelölt nemzeti koordinátorai vesznek részt. Magyarországon a nemzeti koordinátori feladatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal látja el.
A rendezvénysorozat része annak az európai kisvállalkozói intézkedéscsomagnak (Small Business Act), amely a kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatos első átfogó szabályozási keretet jelenti az Európai Unió és tagállamai számára, és amelynek hazai végrehajtásában Brüsszel és Budapest között a Nemzetgazdasági Minisztérium az összekötő. A rendezvényről további információk olvashatók az EU honlapján: http://european-sme-week.eu.
Az Európai KKV Hét céljai:
- Európa elismerését fejezi ki vállalkozásai számára a munkahelyteremtésben, az innovációban és a versenyképességben vállalt szerepükért.
- A vállalkozások mind szélesebb körű tájékoztatása azokról a támogatási és forráslehetőségekről, amelyek európai és nemzeti szinten rendelkezésre állnak.
- A vállalkozóvá válás elősegítése és ösztönzése, a vállalkozói létforma népszerűsítése, a fiatalok meggyőzése arról, hogy a vállalkozói létforma vonzó karrierlehetőség.
- A magyar Kormányzat gazdaságfejlesztés-politikai célkitűzéseinek ismertetése, az Új Széchenyi Terv kitörési pontjait lefedő pályázatokkal, valamint a vállalkozások innovációját és sikeres működését elősegítő finanszírozási lehetőségekkel kapcsolatos naprakész tájékoztatás. A vállalkozásokkal történő konzultációban jelentős szerepet vállaltak a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetői és szakértői.
A hazai rendezvények szervezésében regionális kereskedelmi és iparkamarák, valamint a szakmai érdekképviseleti szövetségek és gazdálkodó szervezetek is részt vettek.
A székesfehérvári záróeseményt a Nemzetgazdasági Minisztériummal együttműködve a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) Enterprise Europe Network, a Youth@Work és a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezte.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Sajtó és Kommunikációs Titkárság)