A KSH legfrissebb, 2011 novemberére vonatkozó gyorsjelentése szerint a kiskereskedelmi termékforgalom volumene éves viszonylatban 1,1 százalékos bővülést mutatott. A szeptemberi és októberi adatokat tekintve az állapítható meg, hogy az éves növekedési ütem gyorsuló mértékben emelkedik három hónapja.

Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek 1%-os, a nem élelmiszer jellegű üzletek kiemelkedő, 3,7%-os forgalomnövekedést realizáltak novemberben az előző év azonos időszakához képest. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának csökkenése viszont tovább folytatódott, novemberben 4,9%-os éves viszonylatú csökkenést produkálva, igaz ez utóbbi részaránya mindössze 18,6% a teljes forgalomban. 2011 novemberében éves alapon a kiskereskedelmi forgalom az EU 27 átlagában csökkent (-1,3%), míg az Eurózóna esetében még nagyobb, 2,5%-os volt az éves visszaesés mértéke. A régióban tekintve (cseh adat hiányában) csak a román (+1,7%) forgalombővülés volt gyorsabb, mint a magyar, a lengyel 0,2%-kal, a szlovák 3%-kal, míg a bolgár 5,3%-kal esett vissza.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 novemberében 686 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, a 2011. január-novemberi időszakban pedig 7072 milliárd forint forgalom realizálódott. Az év eleje óta eltelt időszakban ugyan a kiskereskedelmi forgalom változása lényegében stagnált, de kedvező tendencia, hogy szeptembertől az éves változás gyorsuló ütemben növekszik.

A kiskereskedelmi termékforgalom csaknem felét (42,6%) kitevő élelmiszerek és élelmiszer jellegű termékek éves szinten 1 százalékkal bővültek, míg a nem élelmiszer termékek esetében még kedvezőbb trend érvényesült (+3,7%), ami ebben az évben a legmagasabb érték. A nem élelmiszer jellegű termékeket tekintve elmondható, hogy minden alágazatban növekményt mutat a kiskereskedelmi eladások volumene 2010 novemberéhez képest. Az ágazatok nagy része 3-5% közötti teljesítményjavulást produkált, a legjobban a csomagküldő kiskereskedelem teljesített 17%-os emelkedésével, azonban az októberi nagyon magas bázishoz képest havi alapon 4,7%-os csökkenést mutatott e szegmens. A használtcikkek, könyvek, illatszerek és iparcikkek forgalma mutatott még jelentős emelkedést éves bázison, havi alapon a csomagküldő kiskereskedelmen és az iparcikkeken kívül minden ágazat pozitív teljesítményt nyújtott (októberhez viszonyítva) a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének volumenében regisztrált további csökkenés (4,9%, havi alapon 1,1%) jelentősen rontotta a kedvező teljesítményt mutató kiskereskedelmet. Ennek figyelembe vétele nélkül csaknem 2 százalékos lett volna a termékforgalom növekedése. A kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai viszont hosszú idő után novemberben ismét emelkedni tudtak (+1,3%).

Havi alapon az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kereskedelme 0,1 százalékkal, a nem élelmiszer termékek októberhez képest 0,6 százalékos növekményt mutattak november hónapban. Az első 11 hónapban a nem élelmiszer jellegű ágazatok teljesítettek legjobban, az élelmiszerjellegű termékek ezalatt lényegében stagnáltak, de az utóbbi hónapok tendenciája e tekintetben is kedvező.

Összességében elmondható, hogy 3 hónapja növekszik a kiskereskedelmi forgalom bővülésének üteme annak ellenére, hogy a háztartások jövedelmét jelentősen mérsékelték a végtörlesztésre felhasznált források és az új hitelek is csak korlátozott mértékben álltak rendelkezésre. Az is látható, hogy európai viszonylatban jól teljesített a magyar kiskereskedelmi forgalom, mind az egész EU-t, mind a régiót tekintve.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)