A gazdasági kilábalás alapja a munkahelyteremtés, amit a hazai kis- és középvállalkozások tudnak a leggyorsabban megvalósítani - közölte Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára a gazdaságfejlesztési és turisztikai konferencián, csütörtökön Zalaegerszegen.
Az államtitkár úgy fogalmazott; az Új Széchenyi Terv a hazai vállalkozásoknak olyan forráslehetőséget biztosít, amellyel meg tudják valósítani a korábban elhalasztott beruházásaikat, terveiket. Az állami támogatás egész rendszerét átalakította a kormány, így sokkal jobban tud forrást biztosítani a vállalkozásoknak, ami hatásos lesz a gazdaságélénkítés szempontjából is.
Szatmáry Kristóf beszélt arról is, hogy Magyarország az elmúlt tíz évben az összes nemzetközi mutató alapján komoly versenyképességi hátrányba került, a régióban – Csehország, Szlovákia, Lengyelországhoz viszonyítva - is visszaesett. Az elmúlt hét hónapban azonban fontos döntések születtek, megkezdődött a strukturális reformok elindítása. Ha ezeket a kormány végig tudja vinni, akkor esély van arra, hogy 2013-14-ig Magyarország elérje a 4-6 százalék körüli gazdasági növekedést, és a „szégyenpadról visszakerüljön a vezér országok közé”.
Gyutai Csaba Zalaegerszeg polgármestere kiemelte; az északi városokhoz képest a nyugat-dunántúli régió déli városai „relatíve” fejletlenebbek, ezért Szombathelynek, Zalaegerszegnek és Nagykanizsának közös fejlesztési programot és helyi városfejlesztési terveket kell kidolgozni. A három város összefogásával létrejövő nyugat-dunántúli gazdasági tengelynek az országos fejlesztési programhoz, az Új Széchenyi Tervhez kell kapcsolódnia.
A zalaegerszegi Deák Ferenc Új Városépítő Program elsősorban gazdaság- és infrastruktúrafejlesztést jelent. A gazdaságfejlesztés keretében „kísérletet tesznek” egy városi tulajdonú pénzintézet létrehozására is, amibe állami és városi forrás is kerül majd.
(MTI)