Egy hónappal ezelőtt hét megállapodást írtak alá Orbán Viktor magyar kormányfő és Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes jelenlétében a Parlamentben. A Nemzetgazdasági Minisztérium képviseletében Hidvéghi Balázs, külgazdaságért és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkár válaszolt kérdéseinkre.
- Kérjük tájékoztassa olvasóinkat, hogy a megállapodások mit tartalmaznak és mi a jelentőségük?
- Li Keqiang (Li Kecsiang) miniszterelnök helyettes április végi látogatása során valóban 7 megállapodás került aláírásra, melyek a következők:
1., A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kínai Kereskedelmi Minisztérium (MOFCOM) közötti, a két ország KKV szektorai közötti együttműködés fejlesztésének elősegítéséről szóló egyetértési nyilatkozatot.
2., Nemzetgazdasági Minisztérium és a ZTE vállalat közötti együttműködési megállapodást a cég Magyarországon létrehozandó Európai Regionális Hálózat Kezelő Központjának beruházásáról.
3., Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kínai Fejlesztési Bank (CDB) közötti együttműködési megállapodást, a Kínai Fejlesztési Bank (CDB) által biztosított 1 milliárd EUR értékű fejlesztési hitelkeret tervezett felhasználásáról.
4., A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Huawei vállalat közötti megállapodást a cég Magyarországon megvalósítandó Európai Logisztikai Központjának létrehozásáról
5., Magyar Fejlesztési Bank és a Kínai Fejlesztési Bank (CDB) közötti keret megállapodást a Kínai Fejlesztési Bank által biztosított fejlesztési hitelkeret felhasználásának keretfeltételeiről.
6., MÁV Zrt. és a Kínai Vasúttársaság (CRCC) közötti együttműködési megállapodást, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret a Keleti pályaudvarral összekötő gyorsvasút beruházás előkészítéséről
7., A Vidékfejlesztési Minisztérium és a Kínai Mezőgazdasági Minisztérium közötti - Magyar-Kínai Tudományos- és Technológiai Központ létrehozásáról szóló - együttműködési megállapodást
Az aláírt megállapodásoktól azt várjuk, hogy kedvező keretfeltételeket teremtve felgyorsítsák a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődését, konkrét kézzelfogható eredmények, megvalósuló befektetések és a magyar gazdaság növekedéséhez, versenyképességének erősítéséhez, illetve az ország export kapacitásainak bővítéséhez szükséges beruházások révén.
Ebben a tekintetben kiemelkedő fontosságú, hogy a kínai fél kedvező feltételekkel 1 Mrd EUR hitelkeretet biztosít Magyarország számára, melynek felhasználása érdekében – az aláírt megállapodások keretei között – megkezdődhetnek az egyeztetések a két ország illetékesei között.
Az elkövetkező időszak fő feladata, hogy az aláírt megállapodásokban rejlő együttműködési lehetőségeket konkrét eredményekké alakítsuk.
- Mely projekteket kezdik kidolgozni és megvalósítani első körben?
- A konkrét beruházási projektek beazonosítása az elkövetkező időszak legfontosabb feladatai közé tartozik, amit az aláírt megállapodások értelmében a kínai féllel közösen, folyamatosan, várhatón projektről projektre haladva végzünk. Az egyes projektek koordinátorai ennek megfelelően a projektekről szóló döntés keretében kerülnek kijelölésre.
A kormány tavaly december végén úgy döntött, hogy ez év január elsejével Matolcsy György miniszter úr látja el a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztosi feladatokat, így e munka fő irányítója Miniszter Úr lett.
Mik a következő lépések a magasabb politikai-gazdasági szint eléréséhez?
- A magyar kormány nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy Kínával hosszú távú, stratégiai partnerséget alakítson ki.
Legfontosabb célunk, hogy Magyarország kapuként szolgáljon Kína számára az európai – azon belül kiemelten a közép és kelet-európai - gazdasági kapcsolatai fejlesztése tekintetében. Ehhez Magyarországnak rendkívül jó adottságai vannak, beleértve a kedvező földrajzi elhelyezkedését, a térséghez viszonyított fejlett infrastruktúráját.
A kétoldalú kereskedelmi összforgalmat tekintve Kína már ma is a legnagyobb Európán kívüli kereskedelmi partnerünk és jelentős tőkebefektető ország Magyarországon.
A kiváló politikai és kormányközi kapcsolatokra építve ösztönözzük és bátorítjuk a két ország üzleti, befektetői köreit az üzleti aktivitásuk fokozása, ezáltal a gazdasági kapcsolataink további elmélyítése érdekében. Kormányzat támogatja, sőt saját háttérintézményén a Nemzeti Külgazdasági Hivatalon keresztül saját maga is szerepet vállal a kétoldalú üzleti fórumok, konferenciák, B2B fórumok megszervezésében. Ösztönözni kívánja a Magyarországra érkező kínai befektetéseket, a vegyesvállalatok létrejöttét, valamint a beszállítói kapcsolatok fejlődését az itt működő kínai vállalkozásokhoz kapcsolódóan. Örvendetes tény, hogy egyre több magyarországi település talál magának önkormányzati szintű kínai partnert és tapasztalataink szerint ezek a kapcsolatok is idővel gazdasági együttműködést eredményeznek.
A gazdasági kapcsolatok fejlesztésén túl, fontosnak tartjuk, hogy a két ország és nép közötti kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzését is, mert meggyőződésünk szerint egymás kultúrájának, gondolkodásának megismerése elősegíti a gazdasági kapcsolatok fejlődését is. Többek között hangsúlyt fektetünk arra, hogy Kínában egyre többen megismerjék a magyar zenét, építészetet és egyéb művészeti ágakat is és tapasztalataink szerint erre nyitottak a kínaiak. Fontosnak tartjuk a kapcsolatok szorosabbra fűzését az oktatás, a kutatás-fejlesztés területén is. Ennek érdekében ki szeretnénk alakítani egy olyan ösztöndíj rendszert, ami megkönnyíti a kínai diákok Magyarországi, valamint a magyar diákok kínai egyetemeken való tanulását. Ezeknek a kapcsolatoknak az oktatási kapcsolatokon túl konkrét gazdaságilag is értelmezhető hozadékai is lehetnek.
Meggyőződésünk, hogy a felsőszintű politikai kapcsolatok szorosabbra fűzése is nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az üzleti élet szereplői között is erősödjön a bizalom, megfelelő partnereket és üzleti lehetőségeket találjanak mindennapi munkájukhoz.
A kétoldalú gazdasági kapcsolatokat illetően fő célunk olyan együttműködési lehetőségek, projektek beazonosítása, melyek reálisan, a kölcsönös előnyök alapján megvalósíthatók.
(MCOnet-KT)