A magyar külgazdasági stratégiát és a 2010 óta elért kormányzati eredményeket ismertette Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára pénteken Berlinben, a magyar nagykövetségen rendezett befektetői fórumon.

Nikoletti Antal a fórumon német politikusok és több tucat német vállalat és gazdasági szervezet képviselői előtt tartott előadásában kiemelte, hogy a kormány a termelő cégek beruházásainak ösztönzésére és a magas hozzáadott értéket képviselő területekre helyezi a hangsúlyt.

Elmondta: nagyban erősíti a befektetői bizalmat a gazdaságpolitikai fordulat sikere, amely egyebek között az idén a hazai össztermék (GDP) arányában várhatóan 78 százalékra csökkenő államadósságban, a 3 százalék alatti államháztartási hiányban, a minden korábbinál alacsonyabbra süllyedő inflációban és jegybanki alapkamatban, vagy éppen a foglalkoztatottság növekedésében mutatkozik meg.

Magyarországnak elsősorban autóipari, elektronikai, vegyipari, élelmiszeripari, biotechnológiai, valamint a megújuló energia területét érintő beruházásokra van szüksége, illetve újabb szolgáltatóközpontokra és logisztikai fejlesztésekre. Ezeknek az ágazatoknak a szereplőit "nagyon szívesen látjuk", a kormány pedig rugalmas hozzáállással és számos eszközzel segíti beruházásaikat - mondta a helyettes államtitkár.

A kiemelt területeken eszközölt beruházásokat a kormány egyebek között adókedvezményekkel, készpénztámogatással, alacsony kamatozású hitelekkel ösztönzi, és akár földterületet is biztosít a fejlesztésekhez - mutatott rá a helyettes államtitkár.

A befektetési környezet elemei közül kiemelte a stabil pénzügyi viszonyokat, az alacsony társasági adót és a jó képzettségű magyar munkaerőt is.

Hangsúlyozta, hogy Németország Magyarország legfontosabb gazdasági és befektetési partnere. Tavaly a Németországba irányuló kivitel értéke 19,99 milliárd euró volt, a Németországból érkező import pedig 18,05 milliárd eurót tett ki. A szaktárca 2013-ban a forgalom további bővülésével számol.

Az áruszerkezet összetétele igen fejlett, a forgalom több mint 90 százalékát gépek, gépi berendezések és feldolgozott termékek teszik ki. A Magyarországon tevékenykedő német járműgyártó cégek és a hozzájuk kapcsolódó beszállító vállalatok jelentős mértékben járulnak hozzá az ipari fejlettség színvonalának emeléséhez, az exportbővüléshez, a szakoktatás színvonalának emelkedéséhez és a munkahelyteremtéshez - mutatott rá Nikoletti Antal.

(MTI)