A kormány elkötelezett a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor fejlesztése mellett, ennek érdekében több adminisztratív és pénzügyi intézkedést hozott az elmúlt években - fejtette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) gazdaságpolitikai konferenciáján.

Lenner Áron Márk elmondta: a kormány az Új Széchenyi Tervben forrásokat biztosított a vállalkozások fejlesztésére, támogatja a foglalkoztatást, a Széchenyi Kártya Programot, emellett további kedvezményes kamatozású hitelprogramokat is működtet a szektor számára, és törekszik az adminisztrációs terhek csökkentésére.

Lenner Áron Márk utalt arra, hogy az egyszerű állam programban az adminisztrációs terhek csökkentésére 2011 november és 2013 tavasza között 93 részintézkedést hoztak, ugyanakkor a különböző szabályozásokkal esetenként újabbak is beléptek.

A helyettes államtitkár kitért arra, hogy a kkv-k középtávú fejlesztési stratégiája a 2014-2020 közötti időszakra fogalmazza meg az érvényesítendő szempontokat, a dokumentumot a kormány várhatóan decemberben elfogadja.

Greinstetter Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió a 2014-2020 közötti tervezési időszakban 11 tematikus célt határozott meg a források felhasználására, és ebben szerepel a kkv-k versenyképességének javítása is.

A 2014-2020 fejlesztési időszakban a nemzeti fejlesztést a 11 uniós tematikus célhoz igazítják, így a prioritások között szerepel a többi között a gazdaság, a foglalkoztatás, a kutatás-fejlesztés bővítése, az innováció fejlesztése és az energiahatékonyság növelése. Magyarország a következő uniós fejlesztési ciklusban az uniós források 60 százalékát közvetlen gazdaságfejlesztésre fordítja - ismertette a helyettes államtitkár.

Greinstetter Balázs kiemelte: Magyarország 2014 és 2020 között 7 ágazati és további két, vidékfejlesztési és halászati operatív programban használja fel az uniós forrásokat, változás lesz a megyék illetve a szakpolitikák szerepének erősödése, valamint egyszerűbb, gyorsabb, hatékonyabb eljárási rendet vezetnek be, például bizonyos értékhatár alatt a pályázókat nem terheli pályázati költség.

A gazdasági fórumon az IPOSZ-tagok felvetették, hogy a tagsági körük döntő részét adó családi, mikro- és önfoglalkoztató vállalkozásokra is fokozottabb figyelmet kellene szentelni a kkv-szektoron belül, illetve a kormánynak stratégiai partnerséget kellene kötnie a kisvállalkozásokkal is, ami erősítené a bizalmat.

(MTI)