Kiemelt fontosságú európai gazdasági partnerországokban, Franciaországban, Svájcban és Nagy-Britanniában folytatott hivatalos megbeszéléseket Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára. A „keleti nyitás, nyugati tartás” politikájával összhangban az Európán kívüli piacok felé történő nyitás mellett a Kormány fontosnak tartja a nyugat-európai gazdasági kapcsolatok megtartását és exportpiacok bővítését is.
Párizsi látogatása során Nikoletti Antal tárgyalt többek között a francia gyáriparosok szövetségének vezetőjével, magyarországi befektetések és üzleti lehetőségek iránt érdeklődő nagyvállalati vezetőkkel, valamint a francia külgazdaság egyik meghatározó intézménye, az UBIFRANCE vezérigazgató-helyettesével. A kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok bővítése volt a témája annak a megbeszélésnek, amelyet a Francia Gazdasági Minisztérium vezetőivel folytatott a helyettes államtitkár. A francia fél üdvözölte, hogy nemzetközi gazdaságdiplomáciai kérdésekben a két ország álláspontja rendkívül sok esetben megegyezik, az e téren folytatott együttműködést pedig kiválónak ítélte. Franciaország 2012-ben hazánk 8. legjelentősebb kereskedelmi partnere volt, és az 5. legfontosabb befektető Magyarországon. Jelenleg mintegy 340 francia tulajdonú cég működik hazánkban, ezek mintegy 52 ezer embernek adnak munkát.
Nikoletti Antalt Bernben fogadta a svájci Gazdasági, Képzési és Innovációs Minisztérium gazdasági államtitkára. A megbeszélésen a magyar-svájci üzleti kapcsolatok erősítésének lehetőségéről és aktuális kétoldalú kérdésekről tárgyaltak. Megállapodtak továbbá egy 2014 őszén tartandó magyarországi hivatalos látogatás előkészítéséről, amelyen egy svájci vállalkozói küldöttség és potenciális befektetők is részt vennének. A helyettes államtitkár Zürichben találkozott az exportösztönzéssel és befektetésekkel foglalkozó Switzerland Global Enterprise vezérigazgatójával, amelynek során magyarországi beruházási lehetőségekről egyeztettek. Svájccal meglévő külkereskedelmi forgalmunk a tavalyi évben elérte az 1,25 milliárd eurót, az országba irányuló exportunk folyamatosan növekszik. Svájc a befektetési kapcsolatok tekintetében is fontos partnere hazánknak: a svájci tőke állománya több mint 2943 millió eurót tett ki 2012-ben, ez a teljes Magyarországon befektetett FDI csaknem 4 százaléka.
A helyettes államtitkár Londonban folytatott megbeszélést jelentős nagyvállalatok magyarországi befektetési tapasztalatairól és a beruházók jövőbeni terveiről. Szintén a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok élénkítése céljából tárgyalt Nikoletti Antal a Magyar-Brit Kereskedelmi Kamara elnökével, Nagy Györggyel. Hazánkban jelenleg több mint 500 brit érdekeltségű vállalat működik, az országból származó befektetések mintegy 35-40 ezer munkahelyet hoztak létre Magyarországon.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)