Eredményes a Kormánynak az a politikája, amelynek célja, hogy több pénz maradjon az embereknél - közölte Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a Vállalkozásfejlesztési Tanács szerdai ülésén.
Az elmúlt években megtett intézkedéseknek köszönhetően – mint a devizaadósok megsegítése, a rezsicsökkentés, vagy a családi adókedvezmény – növekedtek a magyar lakosság megtakarításai, a belső fogyasztás növekedése pedig hozzájárul a magyar vállalkozások erősödéséhez is.
Szatmáry Kristóf kiemelte, hogy 2010-ben jelentős szemléletváltozás történt az állam és a vállalkozások közötti viszonyban. Mivel a korábbi években az állami szervek költségvetését már célzottan úgy tervezték, hogy a működés egy részét a bírságokból fedezik, a vállalkozók potenciális ellenségként érezhették magukat. Ezt a hozzáállást a jelenlegi Kormány elvetette, ma már törvény mondja ki, hogy a bírságok nem az adott állami szervet illetik, hanem a költségvetésbe folynak be – hangsúlyozta az államtitkár.
A vállalkozások forráshoz jutási lehetőségéről szólva Szatmáry Kristóf elmondta, hogy míg a válságot követően gyakorlatilag nem volt elérhető hitel Magyarországon, a Kormány az utóbbi években megszüntette a vállalkozásfinanszírozást jellemző forráshiányt. Ennek köszönhetően a vállalkozások számos olyan fejlesztést vagy beruházást valósíthatnak meg, amelyeket korábban a fiókban kellett hagyniuk – tette hozzá az államtitkár.
Szatmáry Kristóf a belső piac élénkülése mellett az export fontosságát is hangsúlyozta, amely további fejlődési lehetőséget jelent a vállalkozásoknak. A kivitelt a magyar kis- és középvállalkozások egyik sikerterületének nevezte az államtitkár, ugyanis a kkv-k aránya a teljes exporton belül úgy nőtt, hogy közben az export is jelentősen bővült az elmúlt négy évben. A hazai vállalkozások sikeres exporttevékenységéhez járul hozzá többek között a külgazdasági szakdiplomata hálózat, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal, a számos gazdasági vegyes bizottság, és a Kárpát Régió Üzleti Hálózat is.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)