Az első negyedéves adatok szerint 20,8 milliárd euró értékben adtunk el különféle árukat a nemzetközi piacokon. Külföldi vevőink főleg a járműipar, a gépgyártás és az élelmiszeripar termékeit keresték.
A Központi Statisztika Hivatal első becslése szerint 2014. január- márciusban az export értéke 20,8 milliárd euró, ezzel szemben a termékimporté mindössze 18,9 milliárd euró volt, amely így összesen 1,9 milliárd euró kereskedelmi többletet eredményezett hazánknak.
A februári 8,1 százalékos növekedést követően 2014 márciusában az ipari termelés 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, ami három éves csúcsot jelent az ipar bővülésében. A frissen megjelent adatok a Kormány aktív iparpolitikájának sikerét mutatják, amelynek célja, hogy a következő években az ipari termelés hozzájárulása a nemzeti össztermékhez egész Európában Magyarországon legyen a legmagasabb – közölte Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára.
Magyarország külkereskedelmi forgalma továbbra is növekvő pályán áll: idén februárban a kivitel 8 százalékkal, a behozatal pedig 7,8 százalékkal nőtt 2013 azonos időszakához képest. A növekvő teljesítménynek köszönhetően hazánk külkereskedelmi többlete 112 millió euróval több volt, mint egy évvel korábban, azaz csaknem 760 millió eurót tett ki.
Az Európai Bizottság ismét a nemzetközi nagyvállalatok érdekeit helyezte előtérbe a magyar kisvállalkozásokkal szemben, amikor kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a hatályos kereskedelmi szabályozás miatt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön az MTI megkeresésére.
A kiskereskedelmi forgalom 8 hónapja tartó növekedése februárban is folytatódott: a 6,7 százalékos bővülés - a tavalyi év azonos időszakához képest - 2006 óta nem látott mértékű, nyolcéves csúcsot jelent a belső fogyasztásban. Az adatok azt mutatják, hogy a háztartások fogyasztása tovább élénkült, ami többek között a rezsicsökkentésnek, a családi adókedvezménynek, az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok béremelésének, a foglalkoztatás rekordmértékű bővülésének, a reáljövedelmek növekedésének és a fogyasztói bizalom javulásának köszönhető.
28,3%-kal magasabb idén februárban az építőipar termelése az egy évvel korábbinál. Sorozatban tizenharmadik hónapja mutat növekedést az építőipar éves összehasonlításban, és februárban is folytatódott a korábbi hónapok kedvező, 10%-ot meghaladó növekedési tendenciája - hangsúlyozza Szatmáry Kristóf gazdaságszabályozásért felelős államtitkár.
Az idén 2,5-3 milliárd euró lehet a külföldi közvetlentőke-befektetés (FDI), az egyedi, nagy értékű tranzakciók - például átfolyó tőke, vagy az energetikai cégek állami megvásárlása – nélkül.
A Nemzetgazdasági Minisztérium rendszeresen közzéteszi honlapján a közvetlen tőkebefektetési és tőkekiviteli folyamatok aktuális áttekintését tartalmazó dokumentumokat.
A januári több mint 6 százalékos bővülés után februárban is folytatódott hazánk ipari termelésének növekedése, amely már 8,1 százalékkal haladta az egy évvel korábbi értéket. A kedvező teljesítményhez legnagyobb mértékben a járműgyártás járult hozzá, de az ipari termelés egészséges szerkezetű növekedését mutatja, hogy a feldolgozóipar 13 alágából tízben is termelésbővülést regisztráltak.