Újabb részletek az adócsomagról. Az Este vendége Balog Ádám adóügyekért felelős helyettes államtitkár.

Mv.: - Benyújtotta a parlamentnek a 2012-es adótörvényeket Matolcsy György. Eszerint bevezetnék a baleseti adót, növelnék a népegészségügyi adó mértékét és az ez alá tartozó termékek körét. A tervezet viszont nem tartalmazza, hogy hogyan kompenzálnák azokat, akik rosszul járnak az szja-változásokkal.

R.: - Eddig a karambolért csak a baleset okozója fizetett.  2012-től viszont minden autótulajdonos fizetne a balesetekért. A kötelező biztosítást ugyanis 30%-os úgynevezett baleseti adó terhelné. Ez azt jelenti, hogy az éves díj 5000 Ft-tal nőhet. Ez az egyik olyan új adó, amiből pluszbevételre számít a kormány. Emellett tovább növelnék a népegészségügyi adó mértékét és bekerülne pl. az ízresített  sör is az adózó körbe. A kávé viszont a korábbi hírekkel ellentétben nem. A benyújtott adótörvények 250 oldalon keresztül sorolják a változásokat. Ezek között egyelőre nem szerepel miként kompenzálja a kormány a személyi jövedelemadó és a járulékok szabályainak változása miatti esetleges nettó bércsökkenést. Ami szintén biztosnak tűnik, 1%-kal 7,5%-ról 8,5%-ra emelik az egészségbiztosítási és munkaerőjárulék mértékét. De nő az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege, méghozzá 300 Ft-tal 5400 Ft-ra. Jelentősen, 6%-kal emelkedik az illeték a peres eljárásokban is. Jelentősen drágul például a válás is, az eddigi 12 ezer Ft helyett 30 ezer Ft-ot kell majd fizetni a bíróságnak.  Eddig az autók motorjának hengerűrtartalma, vagyis a köbcentik alapján kellett a vásárlás után az illetéket kifizetnie a vevőnek. Az új tervezet pedig a motor teljesítménytől és a kocsi korától teszi függővé az illeték mértékét. Egy budapesti autókereskedésben számoltunk. Több autónál is megnéztük, hogy mit jelent majd a változás. Egy 3 éves 1400 köbcentis 66 kW teljesítményű autó átírási illetéke pl. 24000 Ft-ról több mint 47 ezer Ft-ra emelkedett.

Mv.: - Az Este vendége Balog Ádám adóügyekért felelős helyettes államtitkár, Jó estét kívánok!

Mv.: - Helyettes államtitkár kollégája a minisztériumnál azt mondta a héten, hogy az egyén számára bizony rövid távon fájdalmas lépések lesznek. Mi az, ami a legjobban fog fájni?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Ezt nagyon nehéz lenne megmondani és kiemelni akár egy dolgot is. Én úgy gondolom, hogy a rendszert az egészében kell tekinteni.

Mv.: - Mondhat többet is.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Azt kell látni, hogy az adórendszert átalakítjuk, és a fogyasztási, forgalmi típusú adókra helyezzük a hangsúlyt. Ezzel azt lehet mondani, hogy annak fáj, aki többet fogyaszt, aki többet vesz. Ez igaz mind az áfaemelésre, mind az előbb említett illeték-változtatásokra. Ezzel szemben a munkát terhelő adóknál igyekszünk középtávon egy-egy kedvezőbb környezetet kialakítani, úgy gondoljuk, hogy az, az, ahol inkább a csökkentéseket meg kell tenni.

Mv.: - Ami a legjobban fájhat, az adójóváírás kivezetése. Ugye ez adószakértők szerint is jelentős, akár 10 ezer Ft-os veszteséget is jelenthet. És az adózók 70-80%-a rosszabbul fog járni. Önök azt mondják, hogy lesz kompenzáció. Mikor? Tud-e már erről valamit mondani?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Természetesen ez annak jelent kedvezőtlen helyzetet, akinek alacsonyabb vagy hát ebben a sávban mozog a jövedelme ahol az adójóváírás kivezetésre került. De azért lehet látna költségvetési törvényből már jelentős, egyrészt 84 milliárd Ft a versenyszektorra, másrészt  64 milliárd Ft a közszférában az, ami a kompenzációra már félre van kvázi téve.

Mv.: -Azt  mondják szakértők, hogy ez 2012-ben ez a 84,6 milliárd ez nagyon-nagyon kevés lesz, nem lesz elég. Hány százalékos béremelésre lesz mondjuk ez elég, ha egyáltalán ebben gondolkodnak?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Alapvetően több lépcsőben gondolkodunk és egy nagyobb rendszerben. A jelenlegi szja-rendszert úgy gondoljuk, hogy nem megfelelő és nem megfelelően kezelte az alacsony keresetűek problémáját. Mi egy fókuszáltabb rendszerben gondolkodunk, ahol azok az érzékeny..

Mv.: - ..önök vezették be az egykulcsos 16%-os adót.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Ez a mostani rendszerben még van adójóváírás, most arról beszélek, hogyha ezt tekintjük, akkor ez egy nem megfelelő rendszer, célzottabban kell vizsgálni az érzékeny munkavállalókat, azok, akik mondjuk szakképzetlenek, akiknek a képességük korlátozottak, vagy azok, akik olyan régióban élnek, ahol kevesebb a lehetőség. Ez az általános, mindenkire kierjedő adójóváírás ez sajnos számos visszaélésre ad okot, és még a legóvatosabb becslések szerint is az emberek fele, aki ebben részesült, az valójában nem annyit keresett.

Mv.:- Azt mondják a  szakértők, hogy a legalacsonyabb bérkategóriában 20% feletti béremelésre lesz szükség ahhoz, hogy pénzüknél legyenek az emberek.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - A minimálbérnél nagyjából 18%-ra lesz szükség, ahhoz, hogy a nettó pozíciója ne változzon, azért a kormány elsődleges célja az, hogy a minimálbér emelésével és az ez körülvevő bérsávoknál megfelelő emeléssel arra ösztönözze a munkaadókat, hogy nettó pozíció változatlanságot biztosítsanak a munkavállalók számára.

Mv.: - Kompenzációról legalább időpontot tud-e már valami biztatót mondani, hogy mikor lesz nyilvános?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Hát valamivel többet is tudok mondani, tehát alapvetően a munkaadókon keresztül és a béremeléseken keresztüli kompenzációkban gondolkodunk, és  a munkaadókat akarjuk azután kompenzálni, hogy nekik ezt  meg kellett tenniük. És másodsorban pedig a munkavállalók direkt kompenzációjára, Ahogy a törvény is tartalmazza, egy kormányrendelet kerül majd kiadásra, úgy gondolom, hogy november közepéig, végéig ennek mindenképpen meg kell lennie. Ami részletesen szabályozza azt, hogy milyen módon tudjuk a munkaadókat kompenzálni a béremelésért.

Mv.: - Hát kérdés, hogy majd a munkaadók belemennek-e. Menjünk tovább, ingatlanadó. Az SMZP szerint a kormány által tervezett ingatlanadó mondjuk egy 10 milliós panellakásban élő családnak jövőre akár 300 ezer Ft kiadást is jelentene egy évben. Így lesz-e ez?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: -  Ezt is pontosítanék, nincsen ingatlanadó, az, az építményadó van, ami a helyi adók között eddig is szerepelt, és ennek a szabályozását lazítjuk némileg fel.

Mv.: - Ezt mondta Rogán Antal is, én azt olvastam a törvényről, az önkormányzat települési adót vethet ki, ez nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének a 3%-át. Az önkormányzatok helyzetét ismerjük.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: -  Ezt egy picit talán rosszul  olvasta, építményadó az továbbra is a helyi adókról szóló törvényben..

Mv.: - ..tehát nem települési adó, építményadó?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - ..építményadó az eddig is volt és lesz..

Mv.: - ..de akkor kivethet építményadót az önkormányzat.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: -  Eddig is kivethette, ezután is kivethet. Csak ennek a mértékét nem szabályozza be a helyi adótörvény olyan mértékben. Van települési adó, az egy általános kvázi az önkormányzat döntése alapján kivethető adó, amire törvény adót más nem vet ki, arra kivethet az önkormányzat, de ezek korlátozottabb mértékű.

Mv.: - No, adószakértő szerint, az említette az áfaemelést, azt mondja, hogy ez gazdasági öngyilkosság. Mert abszolút látható már most is, hogy ez az adó nem szedhető be, mert csökkenteni fogja a fogyasztást és még el is riasztja a befektetőket. Ugye ebből a 750 milliárdos csomag jelentős része 150 milliárd származna. Azt mondják, hogy ez nem szedhető be.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: -  Hát több mindent mondott egyszerre, azt, hogy a befektetőket miért riasztaná el, azt nem pontosan értem, hiszen számos befektetőnk az expotra termel, pl. őt abszolút nem érinti az, hogy mennyi az áfa. A beszedhetőségéről pedig azt tudom mondani, hogy megvannak azok az eszközök, a NAV kelléktárában és ezek erősödni is fognak, amik ezt a beszedhetőséget biztosítják. Továbbá nem gondolom, hogy ez egy olyan kiemelhető dolog, az áfa önmagában, ami az árakat csak és kizárólag befolyásolja, erre hatással van még számos egyéb dolog is. De még egyszer mondom, azért a forgalmi és fogyasztási adókra szeretnénk fektetni a hangsúlyt, úgy látjuk, hogy ez az adó Magyarországon jobban beszedhető, jobban elfogadott az emberek számára.

Mv.:-  No, még egy dolog, az ÁSZ háttérszámításokat hiányolt, azt mondták, hogy az adók 27%-áról nincs pontos képe, és továbbra is hiányzik a főbb adóbevételekhez kapcsolódó háttérszámítás. Miért nincs ez meg?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Ezek a háttérszámítások megvannak, folyamatosan készültek el.

Mv.: - Nem látta az ÁSZ?

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: - Az ÁSZ amikor megkapta ezt az anyagot és ezt meg tudta vizsgálni, akkor egy pár dolog hiányzott, én úgy gondolom, hogy ezek azért elenyészőek mondjuk egy 13-14 ezer Ft-os összköltségvetési bevételhez képest ez a 30-50-70 milliárd, ami mögé nem látott pontosan az ÁSZ akkor, ezek azóta már elkészültek.

Mv.: - Köszönöm, hogy itt volt.

Balog Ádám, helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium: -  Én köszönöm.

Az interjúról készült videót ide kattintva tekintheti meg!

(MTV)