A gazdasági bővüléshez szükséges befektetői bizalom és termelékenység növelésének fontosságát hangsúlyozták politikai és gazdasági szakértők a Budapesti Gazdasági Fórumon csütörtökön, egyben azt hangsúlyozták, hogy bár a jegybank növekedési hitelprogramja hozzájárul valamelyest a gazdasági bővüléshez, hosszú távon nem megoldás.

A Portfolio.hu magyar gazdaság növekedési kilátásaival foglalkozó rendezvényén Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára az infláció és az államháztartási deficit tekintetében sikeresnek nevezte Magyarországot: az infláció az idén 2 százalék alatt lesz, és nem csak a rezsicsökkentés miatt marad a 3 százalékos cél alatt az ütem, mivel az mindössze egy százalékponttal csökkenti a mutatót.

Elmondta: a kormány tavaly befejezte a konszolidációt, a költségvetési hiány 1,9 százalék volt, és történelmet írhat azzal, hogy a választási évben is 3 százalék alatt lesz a hiány. Kiemelte: a válság miatt az utóbbi 5 év nem feltétlenül jó kiindulási alapja a további növekedésnek, ugyanakkor Magyarország két fontos mutató - az infláció és az államháztartási hiány - tekintetében is eredményes volt, és ez 2014-re vonatkozóan sem lesz veszélyben. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jövő évi prognózisában például tarthatónak tekinti a jövő évi, 2,9 százalékos hiánycélt - jelezte a helyettes államtitkár.

Magyarország komoly átalakuláson ment keresztül; végbement a költségvetési konszolidáció, és a mérlegalkalmazkodás a magánszférában. A nettó külső adósság a válság előtti 60 százalékról 44 százalékra csökkent, a belső fogyasztás pedig növekedésnek indult, ami a beruházásokat is magával húzhatja, és a magyar gazdaság folytatni fogja felzárkózását a nyugat-európai országokhoz - vélekedett Kisgergely Kornél.

A helyettes államtitkár  a jövő évi költségvetésről elmondta: expanziót jelent a pedagógus béremelés, ugyanakkor ez már a tavaszi konvergenciaprogramban is benne volt, és az európai uniós túlzottdeficit-eljárás alól ennek tudatában engedték ki Magyarországot.

Úgy vélte, a fiskális politika a jövőben is fegyelmezett maradhat, mivel egyrészt az alaptörvényben is vannak feltételek, másrészt az uniós szabályok is szigorodnak: az úgynevezett hatos csomag alapján jövő évtől új, betartandó költségvetési szabályok lesznek. Kisgergely Kornél elmondta: a kormány tesz erőfeszítéseket a gazdaság élénkítésére, a Széll Kálmán Terv jelentős részét végrehajtották, például olyan munkaerő-piaci reformokat, amelyeket nem lehet szavazatszerzésre használni.

(MTI/kormany.hu)