A pénzmosás nemzetközileg elfogadott definícióját két ENSZ egyezmény adja: United Nations Convention against Illicit Traffic in Narcotic Drugs and Psychotropic Substances, 1988 (Vienna Convention) és United Nations Convention against Transnational Organized Crime, 2000 (Palermo Convention). A fogalom az egyezmények alapján úgy értelmezhetõ, mint olyan cselekmény, amelynek során az elkövetõk azt a látszatot keltik, mintha a bûncselekménybõl származó dolgok („eszközök”) törvényes eredetûek lennének. Ennek érdekében a bûnözõk, illetve azok csoportjai igyekeznek elrejteni, leplezni a vagyontárgyak vagy egyéb rendelkezésükre álló dolgok, eszközök valódi eredetét, sok esetben a pénzügyi közvetítõ rendszer felhasználásával.

Az FATF (Financial Action Task Force – az OECD mellett mûködõ pénzmosás elleni akciócsoport) 1989-ben a pénzmosás elleni küzdelem érdekében jött létre a G7, azaz a hét legfejlettebb állam találkozóján. Az FATF határozza meg a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni nemzetközi küzdelem stratégiáját és fõbb elemeit. Feladata a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni harc nemzetközi standardjainak kialakítása, tagállamai ilyen irányú jogalkotásának, gyakorlatának, intézkedéseinek vizsgálata, értékelése (az FATF által alkalmazott módszerek alapján), ezen intézkedések fejlesztésének, harmonizálásának elõsegítése és a nemzetközi együttmûködés erõsítése. Az FATF a pénzmosás elleni küzdelem kapcsán ajánlásokat (40), a terrorizmus finanszírozása elleni harc érdekében speciális ajánlásokat (9) fogad el, amelyek a bûnüldözõ és igazságszolgáltatási rendszer mellett a pénzügyi rendszer, valamint egyes nem pénzügyi szolgáltatók körének mûködését is érintik. Az FATF az ajánlások és az ezek követésének vizsgálatára szolgáló módszertan alapján minden tagállamról meghatározott rendszerességgel jelentést készít. Az ország-vizsgálatot a plenáris ülésen vitatják meg a tagállamok képviselõi, az értékelések eredményét nyilvánosságra hozzák. Jelenleg 34 tagja és két megfigyelõje van.

Magyarország az OECD csatlakozáskor nem csatlakozott a FATF-hoz, csatlakozási kérelmét 2005 augusztusában nyújtotta be (pénzügyminiszter).

A Moneyval az Európa Tanács azon tagállamait tömöríti, amelyek nem tagjai az FATF-nek. A Moneyval (mint regionális FATF-szervezet) mûködésének célja az egyes tagállamok pénzmosással kapcsolatos jogalkotásának, gyakorlatának, intézkedéseinek vizsgálata, értékelése (az FATF által alkalmazott módszerek alapján, Moneyval ajánlások), ezen intézkedések fejlesztésének, harmonizálásának, továbbá a nemzetközi együttmûködés erõsítése. Magyarország tagja a Moneyval-nak. A Moneyval plenáris üléseit évente két-három alkalommal tartja, amelynek fõ feladata a helyszíni vizsgálatok alapján elkészített átfogó ország-értékelések tervezeteinek, illetve a közben elért eredményekrõl szóló beszámoló, Progress Report megvitatása és elfogadása.

Kapcsolódó linkek:

A Pénzügyi Akciócsoport (Financial Action Task Force – FATF)

Az FATF pénzmosási szempontból nem együttmûködõ országokat és területeket tartalmazó listája (NCCT list)

Moneyval

A kapcsolódó anyagokat a lap jobboldalán található dokumentumok tartalmazzák!

(Nemzetgazdasági Minisztérium, Adó - és Pénzügyekért Felelős Államtitkárság)