A Gazdasági- és Pénzügyek Tanácsának (ECOFIN) soron következő gödöllői informális ülése felvezetéseként a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szervezésében nemzetközi szemináriumot tartottak a gazdasági növekedés és fiskális konszolidáció témakörében március 30-án.

Az egész napos, angol nyelvű rendezvény keretében közel 100 meghívott közgazdasági szakember folytatott eszmecserét a gazdasági válságra adandó válaszok hatásairól. Az előadások során nemzetközi pénzügyi intézmények szakemberei vázolták fel vitaindító véleményüket, amelyre külföldi, illetve magyar szakértők reagáltak egy-egy diskurzus keretében. Arra keresték a választ, hogy az EU 2020 növekedési stratégiája keretében milyen lépéseket tesznek a pénzügyi konszolidáció irányába mind Magyarországon, mind az Európai Unió többi tagállamában. Ennek során megvitatták a pénzügyi konszolidáció nemzetközi tapasztalatait és az addig bevezetésre került intézkedések eredményeit, illetve a jövőben szükséges lépések hátterét.

A találkozót Dr. Cséfalvay Zoltán gazdaságstratégiáért felelős államtitkár nyitotta meg. Beszédében elmondta, hogy a gazdasági problémákért általában a politika a felelős, ezért a bajokat a politikának kell megoldani, de a konvencionális módszerek már nem használhatóak.

A tanácskozáson valójában arra keresték a választ, hogy a pénzügyi konszolidáció lépéseit hogyan lehet úgy levezényelni, hogy rövidtávon minél kevésbé fékezze le a gazdaság növekedési ütemét, valamint hosszú távon hogyan teremtsék meg a gyorsabb gazdasági növekedés feltételeit. Elhangzott, hogy az Európa 2020 az európai integráció felé tett fontos lépés lehet, a Lisszaboni Stratégia méltó, de sokkal életképesebb utóda. A megszólalók többsége egyetértett abban, hogy a gazdasági válság szükséges volt ahhoz, hogy a régóta esedékes intézkedéseket Európában végrehajthassák. Szapáry György, Magyarország washingtoni nagykövete szerint az Egyesült Államokban még halogatják azokat a lépéseket megtenni, amelyeket Európában már sikerült megvalósítani, ezért az USA-ban rosszabbak a költségvetési kilátások, de legalább bizakodásra adhat okot a kedvezőbb demográfiai helyzetük.

Határozott vélemények hangoztak el a foglalkoztatást érintő kérdésekben, az Európai Unión belül jobban összehangolt gazdasági szabályzás és a munkaerőpiac korlátainak lebontása érdekében. További kitörési pontok közé sorolták az adóterhek csökkentését, az oktatás, az innováció és a K+F-re fordított összegek megemelésének kérdéskörét. Ennek keretében a kormány részről az adóterhelés és államadósság csökkentését emelték ki a külföldi befektetők bizalmának visszanyerése érdekében.

A konferenciát Nátrán Roland pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár az „Erős Európa” megteremtése jegyében azzal zárta le, hogy a pénzügyi konszolidáció nem képzelhető el rövidtávon a gazdaság lelassulása nélkül, de amennyiben megfelelő intézkedések születnek, amelyeket elfogadható módon életbe is léptetnek az egyes országok és az Európai Unió is, a siker hosszú távon biztosra vehető.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)