Magyarország strukturális egyenlegének javulását, valamint a GDP 3,5 százalékos növekedését jósolja a Nemzetgazdasági Minisztérium. Nátrán Roland, a tárca pénzügypolitikáért felelős helyettes-államtitkára szerint túl pesszimista a Gazdaságkutató napokban nyilvánosságra hozott előrejelzése.

A héten a Gazdaságkutató is nyilvánosságra hozta a magyar gazdaságról szóló előrejelzéseit. Az elemző cég korábbi becsléseihez képest is pesszimistább módon látja a makroadatokat, 2,5 százalékos nemzeti össztermék növekedés mellett 4,2 százalékos inflációval számol. Vértes András, a Gazdaságkutató elnöke az Ütköző adásában elmondta, a hazai gazdaság valójában nem a korábban prognosztizáltak szerint nő, a látszólagos növekedés csak a mezőgazdaság tavalyinál várhatóan jobb  teljesítményéből fakad.

A GKI elnöke szerint Magyarország strukturális deficitje sem javul, sőt, a tavalyi adatokhoz képest romlik. Szerinte a kormány javaslata szerinti személyi jövedelemadó-csökkentés inkább a jól kereső és a gyermekes családoknál okoz majd komolyabb jövedelemnövekedést. Előbbiek valószínűleg költenek majd, ám a módosabbak inkább a megtakarításaikat gyarapítják és a többlet nem jelenik meg majd a piacon.

Élénkül a belső piac

Nátrán Rolan szerint ugyanakkor koránt sincs így, a 2010-ben tapasztalt exportnövekedés mellett ugyanis várhatóan idén már jelentős belső keresletnövekedés is fellendíti a gazdaságot. Az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésével ugyanis mintegy 500 milliárd forint marad a háztartásoknál, ennek egy részét a családok várhatóan megtakarítják, más részét a fennálló hiteleik törlesztésére fordítják, ám a maradékot bizonyosan elköltik, ez utóbbi pedig hozzájárul majd a belső kereslet-növekedéshez. A megtakarított és előtörlesztett pénz is megjelenik azonban a gazdaságban a bankszektoron keresztül. Ebből a GDP 2 százalékát kitevő növekedésre számít a tárca – tette hozzá a helyettes államtitkár.

A nemzetgazdasági tárca szerint a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások után járó kompenzáció, azaz annak elköltése vagy az összegek lekötése is segíti majd a belső piac élénkülését. Ezzel és más kisebb hatású összetevőkkel együtt a háztartások jövedelme idén közel ezer milliárd forinttal nő. Idén így 3,5 százalékos GDP-arányos növekedés várható.

Aktívabbak lesznek a bankok

Vértes András szerint a bankadó miatt csökken majd a pénzintézetek aktivitása is. Hiába lenne több megtakarítása az embereknek, nem valószínű, hogy a betéteket újra kihelyezik. Az NGM szerint ugyanakkor inkább aktívabbak lesznek a bankok, hiszen kompenzálni szeretnék különadók miatt kiesett bevételeiket is. Valószínűleg megpróbálnak majd a háztartásokhoz beérkező plusz jövedelemre is rástartolni, így a szektoron keresztül újra a belső piacot élénkíti majd a háztartások többletjövedelme.

(MR1 Kossuth Rádió)