Egy hete küldte el Brüsszelnek a kormány az aktualizált konvergenciaprogramját. A fő célok: a költségvetési hiány tartása folyamatos gazdaságélénkítéssel, az államadósság leszorítása. A fő eszköz pedig: takarékosság mindenütt, de leginkább a társadalombiztosítási, a segélyezési és a foglalkoztatási rendszerek átalakításával. A részletekről a 180 percben Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára beszélt.

A Széll Kálmán Terv, a nyugdíjrendszer átalakítása, valamint a héten megismert bürokráciacsökkentő program, mind a konvergenciaprogram részei. A dokumentum célja, hogy ezek egészét bemutassa, valamint azt is, hogy ezeknek a politikáknak a segítségével hogyan tarthatóak kézben az állami pénzügyek – mondta Nátrán Rolad, az Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a 180 percben. Az interjút ide kattintva hallgathatja meg!

Az Európai Bizottság előtt a konvergenciaprogram

Nátrán Roland közölte, Magyarország az egyik első volt azok között az országok között, amelyek benyújtották a konvergenciaprogramjukat. A dokumentumot az Európai Bizottság értékeli először. A szakértők a benne foglalt számokat, intézkedéseket vizsgálják meg, ezt követően értékeli majd a tervet az Európai Unió Tanácsa, különös tekintettel arra a több mint húsz országra, amely túlzott deficiteljárás alatt van. Bár Magyarországra is érvényes az eljárás, hazánk államháztartási egyenlege az idei évben többletet mutat majd.

Átalakul a közmunkaprogram

Nátrán Roland szerint 2013-ig tartható a GDP-arányos költségvetési hiány-pálya. Mint mondta, a kormány elkötelezett ennek betartása iránt. Az ehhez szükséges intézkedéseket meg kell tenni, de nem elsősorban azért, hogy a hiánypályát tartani tudják, hanem, hogy Magyarországon azokat a strukturális változtatásokat is végre tudják hajtani, amelyek egy dinamikusabb gazdasági növekedéshez, valamint egy ezzel párhuzamos dinamikus adósságcsökkenéshez is szükségesek. Az adósságcsökkentést úgy tarthatja be hazánk, ha ehhez a társadalom minden tagja, akinek erre lehetősége van, hozzájárul, azaz munkát vállal. Ezért a kormány elkötelezett a munkahelyteremtési programja iránt. A közmunkaprogramok teljes átalakítása zajlik, miközben a duális szakképzési rendszer bevezetésén dolgozik a kabinet – mondta az államtitkárt-helyettes.

Strukturális átalakítások helyettesítenék a különadókat

A társadalombiztosítás átalakításáról Nátrán Roland úgy vélekedett, Magyarországon rendkívül magas az egy főre jutó gyógyszerfogyasztás, ez azonban nem mutatkozik meg a közegészségben. A célzott gyógyszerfogyasztást szeretnék ezért elérni, amely egyfelől kisebb költséggel jár, másfelől az emberek általános egészségi állapotán is javítana.

Nátrán Roland hozzátette, a kormány a különadók kifutását követően elsősorban a strukturális intézkedések hatásaitól várja a költségvetési bevételek növekedését. Azaz a konvergenciaprogramban és a Széll Kálmán Tervben is, ezeket az egyszeri, rövid távú hatásokat, közép és hosszútávon is fenntartható, elsősorban kiadásoldali intézkedésekkel pótolja. Az úgynevezett válságadókat, a pénzintézeti különadót, és az egyszeri nyugdíjreformból származó bevételt hosszú távon, tehát elsősorban kiadás oldali intézkedésekkel helyettesítik, és nem a bevételek a növelésével.

(Magyar Rádió)