A tegnap esti órákban, Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok képviselői megállapodtak, amely eredményeként a felek parafálták (kézjeggyel ellátták) a nemzetközi adómegfelelés fejlesztéséről és a FATCA szabályok végrehajtásáról szóló egyezmény szövegét.
Az egyezmény parafált szövege szerint nem a pénzügyi intézmény, hanem az adott állam illetékes hatósága továbbítaná automatikus információcsere keretében az intézményektől beérkezett adatokat az amerikai adóhatóság felé, és viszont is kapna adatokat. Az egyezmény parafálása a szakmai egyeztetések lezárulását jelenti, az egyezmény hivatalos aláírására a kormány jóváhagyását követően kerül sor.
A nemzetközi adócsalás és -elkerülés elleni küzdelem az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott valamennyi országban, nemzetközi szervezetben, így hazánkban is. Az adóelkerülés növekvő mértékére alkalmazott és kezdeményezett válaszlépések között számos olyan van, amellyel Magyarország élni kíván.
Az Amerikai Egyesült Államok által a nemzetközi adóelkerülés megakadályozása érdekében hozott automatikus információcserére épülő szabályozás (ún. FATCA) alapján azon pénzintézetek felé menő kifizetések esetében, amelyek nem szolgáltatnak adatot az amerikai illetőségű ügyfeleik számláiról, 30%-os forrásadót vonnak le.
A nemzetközi adócsalás és adóelkerülés elleni küzdelemnek Magyarország is nagy jelentőséget tulajdonít, ez egy olyan terület, amelynek jelentősége egyre növekszik, és fokozott figyelmet igényel. Magyarország, az Amerikai Egyesült Államok erőfeszítéseinek céljával egyetért, az automatikus információcsere és adóügyi átláthatóság térnyerését támogatja.
A Kormány azzal a céllal, hogy hazánk gazdasági szereplőit tehermentesítse az amerikai kormányzat által előírt adatszolgáltatással járó nagy anyagi és adminisztrációs tehertől, továbbá figyelemmel arra, hogy a pénzügyi intézmények FATCA-megfelelése nemzeti szabályozásba ütközhetne, a legtöbb európai államhoz hasonlóan arra az álláspontra helyezkedett, hogy az adóhatóságok közötti automatikus információcserével is megvalósíthatóak a FATCA célkitűzései.
Az egyezmény aláírása esetén nem a pénzügyi intézmények, hanem az adott állam illetékes hatósága továbbítaná automatikus információcsere keretében az intézményektől beérkezett adatokat az amerikai adóhatóság felé, és viszont is kapna adatokat.
Mára valamennyi európai uniós állam tárgyalásokba bocsátkozott az Amerikai Egyesült Államokkal, és az amerikai fél által közzétett megállapodás-minta alapján folyamatosan köttetnek az egyezmények, az Amerikai Egyesült Államok közel 100 állammal folytat párbeszédet.
Magyarország részéről a tárgyalások 2012 novembere óta zajlanak a kölcsönösséget feltételező „Modell 1” mintának megfelelően. Az adatszolgáltatást előíró hazai szabályok a megkötésre kerülő egyezmény törvényi kihirdetését követően kerülhetnek bevezetésre.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)