Továbbra is töretlen az érdeklődés a 2011. január 3-án megnyílt Kormányablakok által nyújtott szolgáltatások iránt. Februárban 18.685 ügyfél fordult az ország 29 pontján található Kormányablakokhoz, a legtöbben a nyíregyházi és a pécsi ügyfélszolgálati irodát keresték fel. A Kormányablakok ebben a hónapban összesen 20.348 ügyben jártak el.

Legtöbben tájékoztatást kértek az integrált ügyfélszolgálatokon, azonban egyre többen élnek azzal a lehetőséggel, hogy a tájékoztatáskérés mellett hatósági ügyeiket is a Kormányablakoknál intézzék. Nagy az érdeklődés az ügyfélkapu létesítése iránt: februárban országszerte 2322 ügyfél nyitott új ügyfélkaput, amelynek segítségével az állampolgárok interneten keresztül is intézhetik egyes hatósági ügyeiket. Az ügyfélkapu mellett a másik jelentős ügykör a pénzbeli ellátások kérelmezése volt, családi pótlék, gyermekgondozási segély és anyasági támogatás igénylése kapcsán összesen 3271 ügyet intéztek február hónapban a Kormányablakok.

Az integrált ügyfélszolgálatok – ahogyan azt dr. Szabó Erika területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár többször hangsúlyozta –, amellett, hogy a 2013-ra létrehozandó egyablakos ügyintézés alapkövei, a jó állam megteremtésének, azaz a valódi szolgáltató, ügyfélközpontú közigazgatás létrehozásának eszközei. A Kormányablakok munkanapokon reggel 8 órától este 20 óráig állnak az ügyfelek rendelkezésére, hogy az ügyfeleknek ne a munkaidejükben kelljen hatósági ügyeiket intézni.

Az eddig meglévő ügykörök folyamatos bővítésének eredményeképpen 2011. március 16. napjától az egyszerűsített honosítási kérelmeket is be lehet nyújtani a Kormányablakoknál. Az ehhez szükséges nyomtatvány megtalálható minden ügyfélszolgálaton. Az egyszerűsített honosítási eljárás keretében kedvezményesen honosíthat az, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását és igazolja magyar nyelvtudását, feltéve, hogy a magyar jog szerint büntetlen előéletű és büntetőeljárás nincs ellene folyamatban, továbbá, hogy honosítása nem sérti Magyarország köz- és nemzetbiztonságát.

Ezen túl az Új Széchenyi Terv iránti hatalmas érdeklődés következtében a Kormányablakok a közeljövőben első szintű információs pontként is funkcionálnak, így itt az állampolgárok a pályázatokról általános felvilágosítást kaphatnak. Az Új Széchenyi Terv a foglalkoztatás bővítését, a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését és hazánk versenyképességének javítását célozza pályázati és projekt eszközökkel.

(kormany.hu)