A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága (VÖMNB) Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter vezetésével tartott ülést január 24-én, kedden. Ez alkalommal a 2012. január 1-jén hatályba lépett világörökségi törvénnyel összefüggő feladatokról, azok ütemezéséről és a rendelkezésre álló forrásokról, valamint a budapesti és a tokaji világörökségi helyszínnel kapcsolatos kötelezettségekről tárgyaltak.

Az új jogszabály alapján megvalósuló világörökségi helyszínkezelés (melynek eszközei a kezelési terv, az ezt végrehajtó világörökség gondnokság, a világörökségi tervtanácsok, a világörökségi hatástanulmány) lehetőséget teremt arra, hogy a világörökségi, valamint a világörökségi várományos helyszínek valóban ki tudják használni a címmel járó ismertségből eredő előnyöket a világörökségi érték alapú fejlődés/fejlesztés során.

A Bizottság áttekintette azokat a feladatokat, amelyeket a budapesti és a tokaji világörökségi helyszín kapcsán (Budapest – a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út; A Tokaji történelmi borvidék kultúrtáj) megőrzési állapotjelentésben kell 2013. február 1-ig benyújtani az UNESCO Világörökség Bizottságnak (VÖB).

dr. Fejérdy Tamás, dr. Tamási Judit, Réthelyi Miklós, dr. Soós Gábor (fotó: Bélavári Krisztina/KÖH)

Mindezek mellett a Bizottság megtárgyalta a Budai Várnegyed hosszú távú fejlesztésével kapcsolatos világörökségi vonatkozásokat, és kérte a nemzeti erőforrás minisztert és az érintett tárcákat, hogy érvényesítsék a világörökségi szempontokat a fejlesztések tervezése során, valamint felhívta a figyelmet arra is, hogy a fejlesztési terveket – mivel a beavatkozások hatással lehetnek a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékére - az Egyezmény értelmében előzetesen be kell jelenteni az UNESCO Világörökség Központnak.

Javasolta a Bizottság Réthelyi Miklós miniszternek, hogy az UNESCO Világörökség Bizottság (VÖB) által előírt UNESCO / ICOMOS szakértői missziót 2012. szeptember-októberre hívja meg a budapesti helyszínre, ezenfelül, hogy készüljön el 2012. szeptemberéig a VÖB által kért tanulmány a tokaj-hegyaljai helyszínen működő bányák kiemelkedő egyetemes értékre gyakorolt hatásáról.

A Bizottság elfogadta a nyolc magyar világörökségi helyszínre vonatkozó Kiemelkedő Egyetemes Érték Visszamenőleges Meghatározások (KEÉM) tervezetét, melyek az UNESCO VÖB által meghatározott formátumban és fogalmak szerint rögzítik a helyszínek világörökségi értékeit, a védelem és kezelés szempontjait és az állami kötelezettségvállalásokat is.

(Kulturális Örökségvédelmi Hivatal)