Magyarország 2014. évi központi költségvetése az Egészségbiztosítási Alap fejezetében az alapellátás finanszírozásának fejlesztésére 10 Mrd Ft többletforrást biztosít –jelentette be Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztere a témában tartott sajtótájékoztatón Budapesten.
A miniszter elmondta: a rendelkezésre álló forrás felhasználását a háziorvosi, a védőnői és a fogorvosi ellátás egyes területire csoportosítják. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár kiemelte: 2009-hez képest 2014-ben az alapellátás finanszírozására összességében 30 milliárd forint többletforrást biztosít a Kormány, amellyel közel 25%-kal emelkedett az alapellátás finanszírozására rendelkezésre álló éves előirányzat.
A háziorvosi ellátáson belül sor kerül az indikátor alapú teljesítménydíjazás növelésére, melyre 1,8 Mrd Ft-ot fordítunk – hangsúlyozta a miniszter. A növelés havi mértéke 250 millió Ft-ról 400 millió Ft-ra nő, egy szolgálatra átlagosan 22 ezer Ft többletfinanszírozás jut. A jövőben 2,15 Mrd Ft-ot fordít a kormány a „kártyapénz” emelésére, így egy háziorvosi szolgálat finanszírozása havonta 26 ezer Ft-tal emelkedik. A miniszter kiemelte, hogy korábban 10 éven keresztül nem emelkedett a kártyapénz, ugyanakkor az elmúlt 2 évben már 3. alkalommal növekszik ez az összeg.
Pályázat keretében lehetőség nyílik továbbá a tartósan betöltetlen (kb. 150) háziorvosi körzeteket betöltő orvosok letelepedésének támogatására. Ezen célra 500 millió Ft különít el a minisztérium, háziorvosi ellátásban az orvosok között a hatékonyságot javító együttműködések támogatására pedig 250 millió Ft-ot.
Emelkedik a háziorvosi szakdolgozók bére is, valamint egy szakdolgozói kiegészítő díj kerül bevezetésre, amelyet a szakdolgozó (asszisztens) jövedelmének kiegészítésére kell fordítani. A heti 40 órában foglalkoztatott szakdolgozók nettó bére átlagosan legalább 10 ezer Ft-tal emelkedik. Tovább emelkedik azon háziorvosi szolgálatok finanszírozása, amelyek további szakdolgozót, orvost foglalkoztatnak. Ennek köszönhetően elsősorban a nagy betegszámú praxisok számára lesz elérhető az összesen 250 millió Ft-os forrás.
1,75 Mrd Ft többletforrást juttatunk a védőnői ellátás finanszírozásának fejlesztésére. A területi védőnői szolgálatok finanszírozása átlagosan közel 30 ezer Ft-tal, az iskolavédőnői szolgálatoké átlagosan 34 ezer Ft-tal nő. Ezzel a védőnőknek juttatott bérfejlesztés már megközelíti a hasonló szakképzettséggel kórházakban dolgozó szakdolgozókét.
Fogászati ellátásra 1,5 Mrd Ft többlet jut, ebből 816 millió Ft a hátrányos helyzetű településeket ellátó alapellátást nyújtó fogorvosi szolgálatok fix díjának emelésére, (így havonta 100 000 Ft fix összegű díjazást kapnak) 684 millió Ft a szájüregi rák szűrésére és gyermekkori prevenciós tevékenység fejlesztésére.
A miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az éppen elfogadás alatt álló miniszteri rendelet részét képezi az az intézkedés, mely alapján a 20 éve közfinanszírozott alapellátásban dolgozó orvosok jogosultak lesznek a főorvos titulus használatára. Ezzel kívánja elismerni a kormány munkájukat.
A fentiek számokban:
Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár ismertette az elmúlt 4 év legfontosabb egészségpolitikai eredményeit, elmondta, hogy
• a háziorvosi ügyeleti ellátás finanszírozására biztosított összegek 2009-hez képest közel 29%-kal emelkedtek. 2009-ben ezen ellátás finanszírozására 77,6 milliárd forint került kifizetésre az Egészségbiztosítási Alapból, míg 2014-ben várhatóan ez az összeg meghaladja a 100 milliárd forintot.
• az iskolaorvosi ellátás finanszírozása összességében közel 19%-kal emelkedett, az érintett előirányzat 1,86 milliárd forintról 2,21 milliárd forintra nőtt.
• a védőnői ellátás finanszírozása közel 22%-kal emelkedett 2009-hez képest (az előirányzat 16 milliárd forintról 19,5 milliárd forintra nőtt).
• a fogászati ellátás finanszírozására biztosított előirányzat 14,5%-kal 22,6 milliárd forintról 25,9 milliárd forintra emelkedett.
• 2009-hez képest 2014-ben az alapellátás finanszírozására összességében 30 milliárd forint többletforrást biztosít a Kormány, amellyel közel 25%-kal emelkedett az alapellátás finanszírozására rendelkezésre álló éves előirányzat.
(EMMI, Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)