A színház nem a politika gyakorlóterepe - jelentette ki Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter vasárnap, az új Nemzeti Színház megnyitásának 10. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.

2002-ben a polgári kormány hozta létre az új Nemzeti Színházat - emlékeztetett Réthelyi Miklós -, hiszen szükség volt egy meghitt, szellemi ragyogástól teli színházra.

Réthelyi Miklós (fotó: Pelsőczy Csaba)

A színházba járás az élet tudatos része - folytatta a miniszter. Ma már a kultúra nem valami ellenében hat, nem érezzük a cenzúra légszomját, de meg kell küzdenünk a felhalmozódott információ-áradattal - hangsúlyozta Réthelyi Miklós, majd hozzátette: nem mindegy, hogy abból mit emelünk ki.

A tárcavezető aláhúzta: egyszerre kell lépést tartani a kortárs elemekkel, de a múlttal is. A klasszikus művek esetében a darabok valódi hangját kell előcsalogatni, hogy kiderüljön, a mi világunkban járunk - fogalmazott Réthelyi Miklós.

Fontos, hogy tudjuk, léteznek olyan menedékek, amelyek felszínre hozhatják rejtett kincseinket - mondta a miniszter. Szükség van a reményre, hogy a színház valóban táplálja életünket, sokkal mélyebb a hétköznapi életnél - tette hozzá Réthelyi Miklós.

Réthelyi Miklós (fotó: Pelsőczy Csaba)

Magyarország azóta várja, hogy saját színháza legyen, mióta 1913-ban a Rákóczi út és a Múzeum körút sarkán álló épületet lebontották - emlékeztetett a miniszter, hozzátéve 2002 óta van saját épülete a színháznak, a magyar színjátszásnak.

A Nemzeti Színház igazgatója, Alföldi Róbert felidézte: a színház még nem volt készen, mikor tíz évvel ezelőtt elkezdték az épületben a próbákat. A magyar kultúra világhírű, egész Európában nincs még egy olyan főváros, amelyik ennyi színházzal büszkélkedne - fogalmazott az igazgató.

Nem szabad, hogy a gazdasági válságban a kultúra területe legyen a legnagyobb vesztes, hiszen hazánk éppen kultúrájával emelkedik ki a többi ország közül - jegyezte meg Alföldi Róbert.

(kormany.hu)