A hagyományos nyári olimpiát követően a Magyar Paralimpiai Csapat is kiváló teljesítményt nyújt: sportolóink eddig tíz érmet, két aranyat, négy ezüstöt és négy bronzot nyertek a XIV. nyári paralimpiai játékokon.

Időrendben haladva az első ezüstöt a kerekesszékes vívó Krajnyák Zsuzsa nyerte a párbajtőrözők egyéni küzdelmeiben. A nők „A” (felállni képes) kategóriájában a 33 éves Krajnyák - aki kedden bronzérmes lett tőrben - a fináléban 15-6-re kikapott a hongkongi Jü Csuj Jitől (Yu Chui Ye).

Fotó: Beliczay László, MTI

Nem sokkal később az úszó Tóth Tamás csapott másodikként célba 50 m gyorson. Az „S9”-es kategória döntőjében három magyar is szerepelt, közülük a 20 éves, paralimpiai újonc Tóthnak sikerült legjobban a sprintszám, a Londonban egy aranynál és egy ezüstnél tartó Sors Tamás a hetedik, Meilinger Csaba pedig a nyolcadik helyen zárt.

Az Olimpiai Stadionban a magyar atlétacsapatból elsőként Biacsi Ilona és Bernadett mutatta meg magát, s előbbi bronzérmet nyert 1500 m-es síkfutásban. A 26 éves, értelmi fogyatékos versenyző - aki ikertestvérével a magyar küldöttséget vezette az egy héttel ezelőtti nyitóünnepségen - 4:42.31 perces idővel ért célba, 49 századdal megelőzve negyedikként befutó testvérét.

A 33 fős magyar küldöttség már tíz éremnél tart a brit fővárosban, ezzel tovább javította eredményét a 2008-as pekingi - egy aranyból és öt bronzból álló - terméshez képest.

A sikereket a helyszínen követhette Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki – amellett, hogy a női vívás egyéni versenyének érmeit is átadta – sportért felelős miniszterként és nem utolsósorban szurkolóként látogatott el Londonba. Kétnapos kint tartózkodása alatt számos magyar sportolónak drukkolt, többek között az asztaliteniszezők és az úszók viadalait tekintette meg, de szorított kollégájáért, Szekeres Pál sportért felelős helyettes államtitkárért is a tőrözők egyéni versenyén.

Fotó: Beliczay László, MTI„Nagyon jó hullámban vagyunk, sikeresek a magyarok, és ezeknek a győzelmeknek mindenki örül” – fogalmazott Balog Zoltán a helyszínen adott nyilatkozatában. A politikus elismeréssel beszélt a londoni paralimpián szerzett eddigi tapasztalatairól: „Az angol szervezésű rendezvényeknek van egy külön hangulatuk, mivel a pedantéria mellett jelen van egy kis lazaság is" - mondta.

A miniszter hozzátette: jó látni, ahogy a nem ép sportolók sokszor nagyobb teljesítményt képesek nyújtani, mint ép társaik, és érdekes, hogy az olimpián is indult dél-afrikai futót, Oscar Pistoriust legyőzték a paralimpián. Nagy tanulságul szolgálhatnak a fogyatékkal élő sportolók azoknak, akik egészségesen feladják a küzdelmet, mert ők megmutatják, hogy hátrányos helyzetből is lehet teljes életet élni.

Különösen fontos a jövő generációi és az utánpótlás számára látni és átérezni a jó eredményeket, hiszen a kormány idén szeptembertől vezette be a mindennapos testnevelést az általános iskolákba, ami nem csak a sportolást, hanem a jobb teljesítményt is ösztönzi, emellett a gyerekek egészségi állapotán is javít.