Semmelweis Ignác felfedezésével és a hozzátartozó dokumentációval bővült az UNESCO 20 éve működtetett Világemlékezet Programja. Az erről szóló oklevelet Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága elnöke 2013. november 23-án adta át Varga Benedeknek, a felterjesztést elkészítő Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főigazgatójának.

Az UNESCO júniusi döntése értelmében a 2012-2013-as pályázati ciklusban 55 tétellel bővült az emberiség kiemelt nemzetközi jelentőségű dokumentumörökségeit összegyűjtő Világemlékezet Programjának listája. Köztük van Semmelweis Ignác felfedezésének dokumentációja, amit Magyarország terjesztett fel.

Az UNESCO azzal a céllal indította el 1992-ben a Világemlékezet Programot (Memory of the World Programme), hogy elősegítse a tagországokban fellelhető egyetemes értékű ritka, veszélyeztetett, írott vagy audiovizuális dokumentumok, gyűjtemények azonosítását, megőrzését és széleskörű megismertetését. A program létrehozását az a felismerés indokolta, hogy könnyen megsemmisülhet az emberiség dokumentumörökségének jelentős része, ha nem szentelnek kellő figyelmet és energiát a védelmére. A háborús és társadalmi megrázkódtatások, a megfelelő anyagi források, a figyelem és a tudatosság hiánya ugyanis egyre nagyobb veszélyt jelentenek az örökségi, információs emlékekre.

A júniusi döntés eredményeként Magyarország már 6 dokumentummal képviselteti magát a Világemlékezet listán: 2001-ben Tihanyi Kálmán „Radioskop” néven benyújtott szabadalmi kérelme, 2005-ben a Bibliotheca Corviniana, 2007-ben a Tabula Hungariae, 2009-ben az MTA könyvtárában őrzött Kőrösi Csoma Sándor Archívum és Bolyai János Appendix c. műve, míg idén Semmelweis felfedezése a gyermekágyi lázról és aszeptikus prevenció bevezetéséről került fel a nemzetközi listára.

(Sajtó- Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)