„A minőségi oktatás kulcsfontosságú a jövőbeni fejlődés szempontjából, gazdasági, szociális és politikai téren egyaránt” – mondta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) általános konferenciáján, Párizsban.
Réthelyi Miklós úgy fogalmazott, hogy az oktatás döntő fontosságú annak tekintetében, hogy a munkaerőpiacra lépők képességei és tudása találkozzon a munkáltatók elvárásaival. „A magyar kormány prioritásai között az oktatás kiemelt helyen szerepel” –hangsúlyozta a nemzeti erőforrás miniszter. Réthelyi Miklós jelezte, hogy „hosszas” és „nehéz” konzultációk után a magyar kormány benyújtotta két oktatáspolitikai törvénytervezetét a Parlamentnek, amelyek a magyar oktatási rendszer minden szintjén történő jelentős átalakítását célozzák.
Az UNESCO középtávú stratégiájában szereplő, az oktatásban a nemek közötti esélyegyenlőség megteremtésére irányuló célkitűzésekkel kapcsolatban a nemzeti erőforrás miniszter azt mondta, hogy Magyarországon a nők részvétele az oktatási rendszerben megfelelő, ezen a téren a hangsúlyt inkább a kisebbségek oktatáshoz való hozzáférésének elősegítésére kell helyezni. Az oktatás tekintetében a leghátrányosabb helyzetben a roma közösség tagjai vannak, csak nagyon kevés roma tanuló fejezi be a középiskolát, ami rendkívüli módon csökkenti esélyeiket a munkaerőpiacon – fogalmazott a nemzeti erőforrás miniszter. Réthelyi Miklós hozzátette: a kormány a roma közösség képviselőivel közösen mindent megtesz, hogy orvosolja a problémát.
Kulturális kérdésekkel kapcsolatban Réthelyi Miklós tájékoztatta a közgyűlést, hogy a magyar Parlament 2011. június 14-én elfogadta a Világörökségi törvényt, amelynek fő célja az örökségi helyszínekkel kapcsolatos átlátható, kiszámítható törvényi, illetve finanszírozási környezet megteremtése a helyek jövőbeni fejlesztése és hasznosítása érdekében.
Réthelyi Miklós felszólalásában gratulált Bogyay Katalinnak, Magyarország UNESCO-képviselőjének, akit 2011. október 25-én 193 ország egyhangú szavazatával két évre az ENSZ-szervezet legfőbb szervének, a kétévente ülésező általános konferencia elnöki posztjára választottak.
(Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)