Heckenast Gusztáv nemcsak korának egyik legjelesebb könyvkereskedője, nyomdatulajdonosa és kiadója volt, hanem fontos szereplője a XIX. század kultúrtörténetének – méltatta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter Heckenast Gusztávot, a Vállalkozás, kultúra, polgárosodás című emlékkiállításon pénteken, az Országos Széchényi Könyvtárban.

A hajótörött Robinson a szigeten épült lakása körül 25 méter átmérőjű kerítést készített – idézte fel Daniel Defoe művét Réthelyi Miklós, majd kiemelte: Heckenast Gusztáv is mint művészetpártoló, vagyonos polgár ilyen gondossággal kerített be bizonyos területeket, hogy azokat művelés alá vonja. A lap és könyvkiadás, valamint a nyomdászat elsősorban nem üzlet volt számára, hanem inkább elkötelezettség a magyar függetlenség és a művelődés ethosza mellett – húzta alá a miniszter.

 (Fotó: Pelsőczy Csaba)

A reformkorban az ifjú író- és politikusnemzedék egyik elsőszámú kiadója volt - folytatta. Heckenast Gusztáv beírta magát a magyar történelembe is: a Landerer- Heckenast társas cég jelentette meg a liberális ellenzék legfontosabb lapját, a Pesti Hírlapot. Réthelyi Miklós emlékeztetett: az 1848-as forradalom idején az ő nyomdájukban készült a Nemzeti dal, a 12 pont, de ők nyomtatták a Kossuth-bankókat is.

„Mert polgárnak lenni küldetés is egyben” – idézte Márai Sándort a miniszter, majd hozzátette: ha nincs az embernek küldetése, akkor csak egy vegetatív lény lesz. A küldetés nélküli embert még megmenteni sem lehet, hiszen ő maga lesz a sziget, amelyet a közöny óceánja vesz körül.

Réthelyi Miklós (Fotó: Pelsőczy Csaba)

Réthelyi Miklós emlékeztetett: Heckenast Gusztáv a Bach-korszakban és a kiegyezés előtti évtizedben lexikonokat és szépirodalmi kiadványokat egyaránt kiadott, melyekkel mind a magyarul olvasó, polgáriasodó közösséghez szólt. Szerepe volt az osztrák-magyar kiegyezés eszmei előkészítésében – tette hozzá.

Szellemi öröksége, Magyarország egyik legnagyobb nyomdája és kiadó hivatala – folytatta -, a Franklin Társulat Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda Rt. az 1948-as államosításig tovább élt. Az állami terror megszűntette Heckenast Gusztáv örökségét felvállaló szellemi holdudvart, de maga a polgári gondolat szellemisége tovább élt a magyar emigrációban, a pesti és budai bérházakban – mondta Réthelyi Miklós.

(Fotó: Pelsőczy Csaba)

A maga teljességében most itt, a Széchényi Könyvtárban, Vállalkozás, kultúra, polgárosodás címmel bontakozik ki Heckenast Gusztáv öröksége. A mi feladatunk, hogy a polgári gondolat szellemiségét kiterjesszük hazánkra – fogalmazott beszéde végén a miniszter.

(kormany.hu)