Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a mai napon a következő évekre szóló, oktatási és kulturális területen kötött megállapodásokat írt alá macedón partnereivel Szkopjéban. A tárcavezető a miniszterelnöki delegáció tagjaként vett részt az egynapos macedóniai látogatáson. Közlemény.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a mai napon a következő évekre szóló, oktatási és kulturális területen kötött megállapodásokat írt alá macedón partnereivel Szkopjéban. A tárcavezető a miniszterelnöki delegáció tagjaként vett részt az egynapos macedóniai látogatáson.

Kép letöltéseFotó: Miniszterelnökség/Burger BarnaBalog Zoltán, valamint kollégája, Spiro Ristovski oktatásért és tudományért felelős miniszter az oktatási együttműködés fejlesztése, valamint a két ország közötti kapcsolatok további erősödése és bővítése céljából írt alá együttműködési programot, összhangban a magyar kormány Balkán-politikájával.

A 2013-2015 közötti időszakra szóló megállapodás alapján 20 alapképzésben részt vevő macedón fiatal tanulhat magyar felsőoktatási intézményekben, elsősorban műszaki és agrár területeken. A macedón fél cserébe szintén 20 ösztöndíjas helyet ajánl fel macedón egyetemeken magyar hallgatók számára nyelvi és irodalmi tanulmányok, ezekkel kapcsolatos kutatások és egyéb, a diákok érdeklődésére számot tartó területeken. A felek megegyeztek arról is, hogy a 2013-as évben egy macedón hallgató a „Nemzeti Kiválóság Program” keretében informatikai kutatásainak folytatását lehetővé tévő kutatói ösztöndíjban részesül a Debreceni Egyetemen.

A Kancsevszka Milevszka kulturális miniszter asszonnyal aláírt, a 2014-2016. évekre szóló új kulturális munkaterv célja a két ország kapcsolatainak elmélyítése, intézményeik együttműködésének ösztönzése, az intézmények és szakmai szervezetek közötti közvetlen kapcsolatok és integrációs törekvések erősítése. A megállapodásban kiemelt célként jelenik meg a nemzetközi fesztiválokon való kölcsönös részvétel, így macedón részről a Budapesti Tavaszi Fesztiválon és a veszprémi Országos és Nemzetközi Kortárs Összművészeti Találkozón való fellépés. A következő időszak további tervei között szerepel a – többek között csereprogramokon keresztül történő – együttműködés a képző-, ipar-, fotóművészet, formatervezés, építészet és médiaművészetek területén.

A munkatervben ezen túlmenően szerepel a macedón könyvkiadók részvételének szorgalmazása a Petőfi Irodalmi Múzeum keretein belül működő Magyar Könyv- és Fordítástámogatási Iroda kiadói pályázatain, valamint a kulturális javak, az ingatlan és a szellemi kulturális örökség kutatásával és védelmével foglalkozó szakmai szervezetek közvetlen együttműködése. Külön pontként szerepel a megállapodásban filmes szakemberek részvétele a két ország jelentősebb nemzetközi szakmai rendezvényein, filmfesztiváljain.

(Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)