Lezárult az országos mintaprogram szükséglet-felmérési szakasza, jelenleg a közel 25.000 kérdőív feldolgozása és összesítése zajlik. Egyre több önkormányzat kész csatlakozni a mintaprogramhoz, hogy segítse az időseket - mondta Jeneiné dr. Rubovszky Csilla idősügyi miniszteri biztos a Király Klub - Idősek nappali klubjában tartott sajtótájékoztatón pénteken.
A Belügyminisztérium helyszíni vizsgálatai bizonyították, hogy az országos programnak jelentős bűnmegelőzési hatása is van, Jászberényben már életet is mentett – hangsúlyozta a miniszteri biztos a sajtótájékoztatón. A felmérésből kiderül, hogy az idősek leginkább a magány enyhítésében kérik a segítséget, hiszen a megkérdezettek 68%-a igényli a közös beszélgetést, 51%-uk a felolvasást, míg 34%-uk az orvoshoz kísérést.
Jeneiné dr. Rubovszky Csilla miniszteri biztos elmondta, a gyors összesítés alapján kijelenthető, hogy az előzetes várakozáshoz képest másfélszer akkora igény van a kiegészítő szolgáltatások iránt.
A 80 év feletti lakosság életkorából és egészségi állapotából fakadó problémákra, kiemelten a magány enyhítésére nyújt megoldást a Segítő kezek projekt. A program célja, hogy az idős emberek önálló életvitelüket saját otthonukban a lehető leghosszabb ideig fenn tudják tartani. A mintaprogram eredetileg négy városban indult, népszerűségét jól jelzi, hogy jelenleg 125 önkormányzat kezdte meg a program végrehajtását.
A Segítő kezek program szerves része az Erzsébet Terv Fejlesztési Program „Megújuló gondoskodási formák” pillérének, melynek lényege a szociális ellátási formák bővítése, alternatív ellátási formák életre hívása, működtetése. A gondoskodó államnak feladata, hogy erre a társadalmi kihívásra egy adekvát választ adjon. A 80 év felettiek aránya az elmúlt tíz évben megduplázódott és a demográfiai előrejelzések alapján 5 éven belül hasonló növekedés várható. A mintaprogram közfoglalkoztatottak, önkéntesek és közösségi szolgálatot teljesítők bevonásával nyújt segítséget.
(Emmi)