Bár a nőnap sokak számára azt jelenti, hogy a nőkre csak egyetlen napnyi figyelem jut az évben, Magyarország Kormánya az elmúlt négy évben megtett intézkedéseivel bizonyítja, hogy a nők érdekeit hosszú távon is kiemelten kezeli. Támogatja a nők és férfiak közötti társadalmi esélyegyenlőség megvalósulását. Elismeri a nők helytállását az élet valamennyi területén, különösen nagy figyelmet fordít a sok gyermeket nevelő, a fogyatékos és tartósan beteg gyermeket nevelő, és a gyermeküket egyedül nevelő nőkre. Intézkedéseivel azt kívánja elérni, hogy hazánkban a nők minden terülten megkapják a nekik járó tiszteletet és megbecsülést.
A Magyar Kormány az Alaptörvényben leírtaknak megfelelően elkötelezett a nők és férfiak társadalmi egyenlőségének érvényesítése tekintetében. Mindezt azonban nem a nemeket elválasztó különbözőségek hangsúlyozásával teszi, hanem a közöttük lévő kiegyensúlyozott együttműködés feltételeinek megteremtésére és megerősítésére fókuszál. A család és ezen belül a nőpolitikai gondolkozás középpontjában a nők és férfiak közötti harmonikus egyensúly megteremtése áll a család, a foglalkoztatás, a szociális védelem, a döntéshozatalban való részvétel, a méltóság és sérthetetlenség, valamint a nevelés területén egyaránt.
A Kormány egyik első lépéseként bevezette a családi adókedvezményt, mellyel elismerte a gyermekvállalás nőkre és férfiakra háruló költségeit. Megújult a gyermekgondozási ellátás rendszere is. A GYES időtartama visszaállt három évre, a kormány bevezette a többszörös iker GYES-t és az örökbefogadói GYES-t, emellett 40%-kal növelte a GYED maximális összegét, és bevezette a GYED Extra intézkedéscsomagot, amely valós társadalmi igényekre reagálva jelentős lépés a rugalmasan működő gyermekgondozási ellátások rendszerének megteremtésében.
A „Nők 40” elnevezésű kezdeményezésnek köszönhetően a 2010-es bevezetés óta eddig 118 ezer hölgy tudott korhatár előtt nyugdíjba vonulni. Többségük így jóval több időt tud szentelni a családjának, az unokáinak, akiknek a felügyelete is könnyebben megoldhatóvá válik.
A Kormány mindent megtesz azért, hogy megfelelően szankcionálja a nőkkel szemben elkövetett erőszakot. 2012 júliusától a munkahelyi (főnök-beosztotti, vagy más függelmi viszonyon alapuló) szexuális zaklatás súlyosabb, 1-5 év helyett akár 2-8 év közötti szabadságvesztéssel is büntethető; 2013 júliusától az új Büntető Törvénykönyvben szerepel a kapcsolati erőszak mint önálló büntetőjogi tényállás.
Szigorodtak a távoltartási rendelkezések megszegéséhez kapcsolódó szankciók is: azok megszegése immár elzárással vagy jelentős pénzbírsággal is büntethető, ami hatékonyabb védelmet biztosít a bántalmazott, fenyegetett családtagoknak. Ezen kívül női miniszteri biztosokat nevezett ki 2012-ben a nők munkaerő piaci helyzetének javítása céljából, 2013-ban pedig a védőnői szolgálat megújítása, valamint az idősek szociális biztonságának erősítése érdekében.
Intézkedéseinkkel bizonyítjuk, hogy hiszünk abban, hogy nem lehet életképes az a világ, amelyben a nők és a női tulajdonságok nem kapnak helyet. És nem marad életképes az a társadalom, amelyben nem kap helyet a szolidaritás, az együttérzés, az együttműködés képessége, a feltétlen szeretet és a gondoskodás.
(Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)