Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter közreműködésével közös kormányzati munkacsoportot indít az Európa Tanács nőkkel szembeni és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és megelőzésről szóló isztambuli egyezményéhez való csatlakozás feltételeinek részletes vizsgálatára. Balog Zoltán kezdeményezésére két helyen módosul a kapcsolati erőszak tényállását tartalmazó törvénytervezet.
A Kormány továbbra is elkötelezett a kapcsolati erőszak jelenségének hatékony kezelésében és folytatja a megkezdett munkát, amely részeként május 10-én a Parlamentnek benyújtotta a kapcsolati erőszak tényállásra vonatkozó javaslatát.
A tervezet – melyet hamarosan elfogad az Országgyűlés – garanciát biztosít a kapcsolati erőszakkal szembeni hatékony törvényes fellépésre. A Kormány szándéka – a büntetőjogi eszközökön túl – a probléma átfogó kezelése. Ennek kinyilvánítása érdekében csatlakozni kíván a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és megelőzésről szóló isztambuli egyezményhez (CAHVIO), melynek ajánlásait a jelenlegi törvényjavaslat előkészítésekor is figyelembe vették.
A törvényjavaslat benyújtását komoly előkészítő munka, számos szakmai egyeztetés, parlamenti nyílt nap, valamint a hazai és nemzetközi szakmai források áttekintése előzte meg. Fontos szempont volt többek között az isztambuli egyezménnyel való összhang. Az egyeztetések során – melyekben a szakmai civil szervezetek mellett a témában országos népi kezdeményezést indító Halász Pálma is részt vett – felmerült az isztambuli egyezmény aláírásának kérdése is. A magyar szabályozás és az egyezmény ajánlásainak összhangjával a Balog Zoltán vezette, kapcsolati erőszakkal foglalkozó nagy munkacsoport januári ülése részletesen is foglalkozott.
Balog Zoltán kezdeményezésére a Kormány zárószavazás előtti módosító javaslatot is benyújt, amely a tényállás elnevezésére és a gyermekekre tekintettel elkövetett bántalmazásokra terjed ki. Eszerint a tényállás címe hozzátartozó bántalmazása, illetve háztartáson belüli erőszak helyett „kapcsolati erőszak”–ra változna, utalva az érintettek között fennálló vagy korábban fennállt érzelmi, bizalmi kötelékre.
Emellett kiterjeszti a javaslat a törvényes védelmet azokra a kapcsolatokra is, ahol csupán a közös gyermek léte bizonyítható, mivel a gyermekhez kapcsolódó szülői jogok és kötelezettségek gyakorlása sok esetben hosszabb időre biztosíthatja a bántalmazónak a sértetthez való hozzáférését.
A módosító javaslat hétfőn kerül a zárószavazást előkészítő Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elé. A bizottság támogatása esetén a tervezetről hétfőn szavazhatnak a képviselők.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma)