Közös ügyünk tudatosítani a társadalomban, hogy a fogyatékossággal élő emberek is ugyanúgy élnek, éreznek, mint ép társaik. Ők is képesek értékeket létrehozni, kiegyensúlyozott életet élni – hangsúlyozta hétfőn Réthelyi Miklós.

A nemzeti erőforrás miniszter emlékeztetett: az ENSZ 1992-ben nyilvánította december 3-át a Fogyatékos Emberek Világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a baleset, betegség, katasztrófa vagy egyéb ok következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének adatai szerint a világon 650 millió ember él valamilyen fogyatékossággal, Magyarországon több mint 300 ezerre becsülik ugyanezt a számot.

Réthelyi Miklós (fotó: Pelsőczy Csaba)

A hazai helyzetről szólva Réthelyi Miklós elmondta, hogy Magyarországon 1998 óta törvény rendelkezik a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról. Az elmúlt évtizedek eredményei ellenére sok még a tennivaló, a miniszter ezek közül a fizikai és az infokommunikációs akadálymentesítést, a fogyatékkal élők munkaerőpiaci elhelyezkedését, és az oktatásban, képzésben való részvételüket emelte ki.

A politikus aláhúzta: az Alaptörvény kimondja, hogy Magyarország védi a fogyatékossággal élő személyeket, és segíti esélyegyenlőségük megvalósítását. A NEFMI ennek szellemében számos intézkedést tett ezen a területen - tette hozzá. A miniszter az eredmények között sorolta a fogyatékos személyek gondozását, ápolását ellátó nagy létszámú intézmények kiváltásáról szóló kormányzati stratégiát, a jelnyelvi tolmácsszolgálat finanszírozásának bővítését, a látássérültek elemi rehabilitációs központjainak működtetésére kiírt pályázatot. Kiemelte az autista lakóotthonok támogatását, a fogyatékos személyek esélyegyenlőségét segítő programok megvalósítását és a mozgáskorlátozott személyek gépjármű-szerzési és átalakítási lehetőségeinek bővítését is. A minisztérium megoldotta az országos fogyatékosügyi érdekvédelmi szervezetek nevesített költségvetési támogatását is - húzta alá Réthelyi Miklós.

Soltész Miklós (fotó: Pelsőczy Csaba)

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: e napnak az üzenete elindíthat egy olyan gondolkodást a társadalomban, amely sokkal inkább előtérbe helyezi az egymás közötti kapcsolatokat, az egymásra - különösképpen a rászorulókra - való odafigyelést.

Bernáth Ildikó (fotó: Pelsőczy Csaba)

Bernáth Ildikó fogyatékosságügyi miniszteri biztos azt mondta pohárköszöntőjében, a Fogyatékos Emberek Világnapja azért nagyon fontos, mert alkalmat teremt arra, hogy legalább ilyenkor kicsit jobban odafigyeljünk azokra, akik nagyobb segítséget, megértést, türelmet igényelnek embertársaiktól.

(kormany.hu)