A Nemzeti Erőforrás Minisztérium és az UNESCO prioritásai sok helyen találkoznak, például az oktatás vagy a kultúra területén – mondta el Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter szerdai sajtótájékoztatóján.
Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy Magyarországon köszönthetjük az UNESCO főigazgatóját, Irina Bokovát – hangsúlyozta Réthelyi Miklós, majd hozzátette: jelen van még Bogyai Katalin nagykövet is, aki Párizsban az UNESCO magyar képviseletét látja el és a Közgyűlés elnökévé is megválasztották.
Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója is kifejezte örömét és elmondta: most először van hivatalos ügyben Magyarországon. Megtiszteltetés számára, hogy lehetősége nyílt találkozni a nemzeti erőforrás miniszterrel és az országgyűlés elnökével. A ma megkötött együttműködési megállapodás szorosan illeszkedik az UNESCO küldetésébe, és azt az üzenetet közvetíti a világnak, hogy tovább kell haladnunk a kulturális örökség megóvása érdekében – mutatott rá Irina Bokova.
Bogyai Katalin kifejtette: amikor egy egyezmény megkötésére kerül sor, az azt jelenti, hogy mindkét fél oldaláról egyfajta akarat megerősítése a cél. Az UNESCO és Magyarország között ez a harmadik megállapodás, előtte 1990-ben és 1997-ben került sor egyezmények megkötésére – fűzte hozzá. Ez egy olyan együttműködés, mely a pillanatnyi feladatokra határozza meg a közös munka kereteit.
A nagykövet hangsúlyozta: az egyezmény meghatározza az ország céljainak irányait, melyek végrehajtásában fontos szerepet kap a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium. A megállapodás konkrét együttműködést jelent a világörökség megóvása, az ember és bioszféra kapcsolata, a természet állapotának megőrzése szempontjából, illetve a roma gyerekek oktatása és egy roma oktatási-kulturális központ létrehozása terén is – tette hozzá.
Remélem az aláírt megállapodás új bibliája lesz az együttműködésnek – fogalmazott Bogyai Katalin, majd kiemelte: az UNESCO több új nemzetközi világnapot határozott meg, többek közt a Jazz és a Rádió világnapját, mely előterjesztését Magyarország is támogatta. Zárásként elmondta: a jövő évben Szentágothai Jánosra és Solti Györgyre emlékezünk, ezzel is felhívva a világ figyelmét a kiváló magyar tudósokra.
(kormany.hu)