A bizottság legfontosabb feladata, hogy érvényt szerezzen a minőségi követelményeknek a felsőoktatás területén – jelentette ki Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter csütörtökön, amikor átadta az új Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) tagjainak megbízóleveleit.

A MAB korábbi tagjainak megbízatása 2012. február 29-én szűnt meg. A szervezet megújításáról február 15-i ülésén döntött a kormány, amikor elfogadta a felsőoktatási minőségértékelés és –fejlesztés egyes kérdéseiről szóló rendeletet, amely szabályozza a MAB működését és hatáskörét.

fotó: Árvai Károly

Réthelyi Miklós az alakuló ülésen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a MAB tizennyolc tekintélyes professzorból és akadémikusból álló független szakértői testület, amelynek legfontosabb feladatai közé tartozik a felsőoktatási képzési kínálat felülvizsgálata, és a felsőoktatási intézmények tudományos minőségének értékelése. A miniszter kiemelte, a közeljövő legfontosabb feladata a MAB számára a bolognai rendszer bevezetésének értékelése lesz. A testület munkája az egész magyar felsőoktatás jövőjét meg fogja határozni – tette hozzá.

Dr. Balázs Ervin a MAB elnöke kiemelte, hogy a testület eddigi működése során olyan független minőségbiztosítási rendszert dolgozott ki, amelyet a megújult bizottságnak fenn kell tartania, és a folyamatosan változó körülményekhez és kihívásokhoz kell igazítania.

fotó: Árvai Károly

A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, nemzetközi gyakorlat szerint működő, nemzeti hatáskörű, a felsőoktatási intézmények és képzési, tudományos, kutatási, illetve művészeti alkotótevékenységük állami elismeréséhez szükséges külső minőségértékelést végző testületként épül a felsőoktatás rendszerébe. A testület az európai sztenderdeknek megfelelően függetlenül, befolyásmentesen hozza meg szakértői döntéseit az intézmények, az oktatás, és a kutatás minőségének kérdésében. Véleménye meghatározza az oktatásigazgatás döntéseit.

(kormany.hu)