Balog Zoltán, az emberi erőforrások miniszterének részvételével alakult meg a mai napon a Fesztivál Tanács Budapesten. A testület célja, hogy Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) és a Budapesti Őszi Fesztivál (Café Budapest) új szervezeti keretek között, a jelenleginél erősebb kormányzati szerepvállalás mellett Európa egyik legjelentősebb összművészeti rendezvénysorozatává váljon.
Magyarország a kulturális turizmus területén megszerzett pozícióját csak átgondolt, európai környezetben is magas színvonalú, összehangolt kulturális kínálattal tarthatja fenn. A megújult Zeneakadémia és Erkel Színház, a felújítási munkálatok végéhez közeledő Vigadó, az új Budapest Music Center, a világszínvonalú képzőművészeti tárlatok, az új Múzeumi Negyed koncepciója mind megfontolt tervezéssel valósulhattak meg. Ezen tapasztalatok fényében, az anyagi források és a szellemi tőke összehangolásával – a Fővárossal közösen – szükséges megújítani a főváros kiemelkedő kulturális fesztiváljának programszerkezetét és strukturális, intézményi hátterét.
A BTF mintegy harminc éve az ország és Budapest meghatározó összművészeti fesztiválja, jelentősége és szerepe a hazai kulturális életben kiemelkedő, ezért biztonságos és hosszú távú tervezhetőségét a Kormány elsődleges feladatának tekinti. A BTF nem csupán a főváros elsőszámú komplex fesztiválja, hanem az egész ország számára kulturális-, turisztikai- és gazdasági lehetőséget jelent. A Kormány ezért jelentős mértékű állami szerepvállalásról döntött a BTF finanszírozásában, s új gazdasági társaságot hoz létre a fesztivál lebonyolítására. A döntés révén a fővárosi rendezvény Európa egyik legjelentősebb összművészeti fesztiváljává válhat.
A mai napon megalakult Fesztivál Tanács a kormányhatározatban foglalt döntésnek megfelelően kidolgozza a BTF-re vonatkozó szakmai koncepcióját, emellett koordinációs feladatokat is ellát.
A Fesztivál Tanács tagjai:
1. Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Kultúráért Felelős Államtitkárság
2. Budapest Főváros Önkormányzata
3. Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ Nonprofit Kft (majdan az állam és Budapest Főváros Önkormányzata közös tulajdonában álló fesztiválszervező gazdasági társaság)
4. Magyar Művészeti Akadémia
5. Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárság
6. Az egységes komolyzenei koncepció kialakításával és végrehajtásának koordinálásával kapcsolatos összkormányzati feladatok összehangolásának ellátására kinevezett kormánybiztos (dr. Batta András)
7. Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
8. Magyar Állami Operaház
9. Nemzeti Színház Nonprofit Zrt.
10. Művészetek Palotája Nonprofit Kft.
11. Szépművészeti Múzeum
12. Nemzeti Táncszínház Nonprofit Kft.
13. Thália Színház Nonprofit Kft.
14. Budapesti Történeti Múzeum 15. Budapesti Music Center Kft.
(Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)