Az Európa 2020 Stratégia végrehajtása, a foglalkoztatási, munkaügyi, szociálpolitikai kérdések, valamint az Európai Bizottság éves növekedési jelentésének megvitatása szerepelt a középpontban a Foglalkoztatási, Szociális, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) ülésének első napján, Brüsszelben.

A tanácsülésen Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, valamint Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásért felelős államtitkára képviselte Magyarországot.

A lengyel soros elnökség ideje alatt utolsó alkalommal összeülő EPSCO-tanács első napján a miniszterek összegezték az Európa 2020 Stratégia végrehajtása során gyűjtött tapasztalataikat, különös tekintettel a foglalkoztatási, munkaügyi, szociálpolitikai területekre. Emellett megvitatták az Európai Bizottság által közreadott Éves növekedési jelentést, ami a 2012 évi legfontosabb uniós gazdaságfejlesztési, szakpolitikai prioritásait tartalmazza.

Magyarország üdvözölte, hogy a jelentés a gazdasági növekedést és a foglalkoztatást helyezi a középpontba, s kiemelt öt prioritás egyikeként jelöli meg a munkanélküliség és a válság társadalmi következményeinek kezelését.

A tanácsülésen elfogadták a szociális biztonsági koordinációról szóló uniós rendelet módosítását is. A 2010. május 1-jén hatályba lépett jogszabály módosítását az indokolta, hogy felszínre került néhány olyan kérdés, amelyet uniós szinten kellett újraszabályozni.

A legfontosabb ezek közül, hogy korábban egy másik tagállamban önálló vállalkozói tevékenységet folytató, később munkanélkülivé váló személy nem volt jogosult ellátást igényelni a kiindulási államban lévő lakóhelyén, ha lakóhelyén nem létezett munkanélküli ellátórendszer önálló vállalkozók részére.

Réthelyi Miklós hozzászólásában üdvözölte a jogszabály-módosítás elfogadását, mert az hozzájárul a migráns uniós polgárok és családtagjaik szociális biztonságához.

Napirendre került a várandós, a gyermekágyas vagy szoptató anyákra vonatkozó irányelv módosításáról készített lengyel elnökségi jelentés is. A javaslattal kapcsolatban a lengyel elnökség aláhúzta, hogy az anyák védelméről szóló törvények döntő szerepet játszanak az uniós szociálpolitika fejlesztésében.

Magyarország számára kiemelt fontosságú kérdés a gyermekvállalás támogatása, a várandós és a kisgyermekes anyák egészségének és munkakörülményeinek javítása, a munka és a családi élet összeegyeztetésének elősegítése.

Az EPSCO tanácsi következtetéseket fogadott el továbbá a következő témákban: Az idősödés, mint lehetőség a szociális szolgáltatások és a közösségi tevékenységek fejlesztése, valamint a munkaerőpiac szempontjából; az első európai szemesztert követő intézkedések és a foglalkoztatás- és szociálpolitikák tematikus felügyelete.

 

(Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)