A legfontosabb kérdés, melyre jelen konferencián meg kell találnunk a választ az, miként tudjuk az informatikai fejlesztéseket a kormány törekvéseivel összhangba hozni – hangsúlyozta Balog Zoltán az Információs Társadalom Parlamentjének második ülésén csütörtökön, az Országházban.
Félidőben vagyunk, ilyenkor a legkülönbözőbb álláspontokkal lehet viszonyulni a helyzethez, a változáshoz – mondta az emberi erőforrások minisztere. Pár éve a magyar társadalom kimondta, így nem mehet tovább: a kormány célja ennek mentén az emberi erőforrások újrafelfedezése, és a változás szolgálatába állítása – húzta alá.
Balog Zoltán úgy fogalmazott: a tudásnak, a humántőkének az elmúlt évtizedekben sajnos olyan túlélésre kellett berendezkednie, mely az egyén érdekét, és nem a közjó megvalósítását segíti elő. Kulcsfontosságú, hogy ezt az állapotot meghaladva új összhangot teremtsünk magánérdek és közjó között – nyomatékosította.
Az Önök kezében lévő eszközök – fordult a miniszter a konferencia résztvevőihez – segíthetik a változást, a kérdés az, tudjuk-e ezeket a közjóra használni. A közjóra, illetve az emberi közösségek megerősítésére – fűzte tovább a gondolatot, egyértelművé téve: az emberi erőforrások minősége attól függ, hogy van-e egy olyan támogató, egyszerre defenzív és offenzív közösség, mely körülveszi az egyént, feloldja a „bunker-hozzáállást”.
Magyarország „ásványkincse” az emberi erőforrás – nyomatékosította Balog Zoltán. Az Emmi minden dimenziójában, az oktatásban, egészségügyben, de a kultúrában is jelen van a kérdés: az informatikai innovációk segítik szándékainkat, vagy ellenünk fordulnak. Nagy szükség van az Önök eszközeire, támogatására ahhoz, hogy összhangba hozhassuk a kormány törekvéseit, az ember, a köz javát, illetve az Önök munkáját, szakértelmét – mondta a miniszter.
Soltész Attila, az Informatika a Társadalomért Egyesület elnöke kiemelte, Magyarország újjászületőben van: a régi, meghaladott struktúrákat lebontják, és újakat, korszerűeket építenek helyette. Ennek a folyamatnak bizonyítéka – például – a nemrég elfogadott e-közigazgatási szabályozás is – mutatott rá. Soltész Attila felhívta a figyelmet az állam és a civil szervek, vállalkozások közötti együttműködés, folyamatos kommunikáció fontosságára.
(kormany.hu)