A felsőoktatás átalakításnak célja az elkötelezett és motivált hallgatók és a jól képzett és megbecsült tanárok támogatása – hangsúlyozta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter csütörtökön, a „Start a diplomáért” országjáró körút utolsó helyszínén, Budapesten.

Réthelyi Miklós elmondta: a Start a diplomáért sorozat utolsó állomásához érkezett, Az országos körút során a minisztérium munkatársai felkeresték a továbbtanulni vágyó középiskolásokat és tájékoztatták őket az idei változásokról.

fotó: Horváth Ernő

A miniszter hangsúlyozta: ebben az évben a felsőoktatási jelentkezésben jelentős változások történtek, többek között a minimum ponthatár 240 pontra emelkedett, és változtak a keretszámok is. A finanszírozási formák változásáról szólva Réthelyi Miklós elmondta, hogy a kormányprogram és az ország gazdasági helyzetének tükrében az államilag támogatott férőhelyek száma átalakult, és bevezették a részösztöndíjas képzési formát. Ennek kapcsán az eddig is jól működő diákhitelezési rendszer kibővült, így lehetővé vált mindenki számára, hogy tanulmányait finanszírozni tudja valamilyen formában.

Réthelyi Miklós (fotó: Horváth Ernő)

A hallgatókkal kötendő szerződésekről szólva, a nemzeti erőforrás miniszter kifejtette: ez egyfelől figyelmeztetés a leendő hallgatóknak, hogy adott idő alatt be kell fejezniük tanulmányaikat, másfelől egy elvárás, hogy egy húsz éves időtávlaton belül tanulmányi idejük kétszeresének megfelelő ideig Magyarországon vállaljanak munkát.

Háttér:

Február 14-én Győrben indult útjára a Nemzeti Erőforrás Minisztérium „Start a diplomáért” nyílt konzultációs, információs és felvételi napok körútja. A rendezvénysorozaton a NEFMI Oktatásért Felelős Államtitkársága, az Oktatási Hivatal, az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. és a Diákhitel Központ munkatársai tájékoztatják a felsőoktatási intézményekbe jelentkező diákokat a felsőoktatást érintő legfontosabb változásokról és a felvételizőket leginkább érdeklő témákról, többek között a keretszámokról, támogatásokról, hallgatói szerződésekről, a Diákhitel II-ről.

Eddig az alábbi helyszínen találkozhattak az érdeklődők a felsőoktatási szakemberekkel: február 14. Győr (Széchenyi István Egyetem), február 16. Pécs (Pécsi Tudományegyetem), február 17. Miskolc (Miskolci Egyetem), február 21. Debrecen (Debreceni Egyetem), február 22. Szeged (Szegedi Tudományegyetem).

A minisztérium február 24-én éjfélig meghosszabbította a felvételi jelentkezési határidőt, ily módon biztosítva a tanulóknak, hogy minél megfontoltabb döntést hozhassanak a továbbtanulással kapcsolatban.

(kormany.hu)