Az Európai Unió szociális biztonsági koordinációs rendeletek alkalmazásáról rendeztek kétnapos, szakértői konferenciát Gödöllőn. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium és az Európai Bizottság szervezésében a magyar uniós elnökséghez kapcsolódó nemzetközi eseményen a középpontban az uniós polgárok szociális jogainak a közösség tagállamaiban történő biztosítása állt.
„A „Modernizált EU szociális biztonsági koordináció – az első év tapasztalatai – hogyan tovább?”elnevezésű gödöllői konferencia fő célja az volt, hogy az elmúlt évben megújult uniós, szociális biztonsági koordináció eredményeit elemezze.
Az eseményen számos európai uniós tagállamból érkező szakértő, döntéshozó mellett Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa és Mario Monti korábbi versenyügyi uniós biztos, a luxemburgi Európai Bíróság és az Európai Parlament képviselői, illetve a magyar elnökség képviseletében Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter vett részt.
Réthelyi Miklós a konferencia kerekasztal-beszélgetésén elmondta, hogy a magyar elnökség az „Erős Európa” fogalomkör keretében kiemelt fontosságot tulajdonít a más tagállamból származó állampolgárokkal szembeni szolidaritásnak, a befogadó, toleranciát célzó szemléletmódnak. Hangsúlyozta, hogy Magyarország az új szociális biztonsági koordinációs rendeletek elfogadását mindvégig támogatta. Hozzátette, hogy a szabályozás léte önmagában egy erős, szociális érzékenységgel bíró unió bizonyítéka.
A szociális biztonsági koordináció célja, hogy biztosítsa az uniós polgárok számára más tagállamokban a szociális biztonsághoz fűződő jogaik megőrzését, illetve hogy a fogadó tagállamban egyenlő bánásmód illesse meg őket.
A most megvitatott új szabályozás több ponton jelent előrelépést, mivel már nem csak a munkavállalók, önálló vállalkozók és a diákok meghatározott körére, hanem minden olyan uniós polgárra vonatkoznak, aki valamely szociális biztonsági rendszer hatálya alá tartozik, és élni kíván a szabad mozgás alapjogával.
Az új rendeletek egyik legjelentősebb hozadéka, hogy megteremtette a jogalapot a 2012 májusától bevezetendő elektronikus adatcseréhez, amely az érintettek ügyeinek gyorsabb és hatékonyabb tagállami intézését teszi lehetővé.
(kormany.hu, Nemzeti Erőforrás Minisztérium)