Az önkéntesség szerepe a szociálpolitikában, illetve az európai demográfiai kihívások kezelésének kérdése szerepelt a középpontban az Európai Unió Foglalkoztatás-, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának (EPSCO) mai ülésén Luxembourgban.

Az eseményen Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára képviselte Magyarországot.

A Nemzeti Erőforrás Minisztériumot (NEFMI) az ülés hét napirendi pontjából kettő, az önkéntes tevékenységek szerepe, illetve a demográfiai kihívások kezelése, a munka és a családi élet összehangolása témái érintették. Mindkét témakörre kiemelt figyelmet fordított a július elsején véget ért, féléves magyar európai uniós elnökség.

Réthelyi Miklós az ülésen elmondta, hogy a népesedési kérdések mindannyiunk számára kiemelkedő jelentőséggel bírnak. Hangsúlyozta, hogy Magyarország egyet ért abban, hogy az Európai Unió célkitűzései a fenntartható fejlődés, a magas versenyképesség, a teljes foglalkoztatottságot célul kitűző szociális piacgazdaság, vagy a polgárok magas szintű szociális védelme területén, nem érhetők el a demográfiai kihívásokra adott hatékony válaszok nélkül.

A nemzeti erőforrás miniszter köszönetét fejezte ki a lengyel elnökségnek, amiért Varsó támaszkodott az említett területeken a magyar tapasztalatokra, s továbbvitte a közös gondolatokat, eredményeket. Réthelyi Miklós örömét fejezte ki, hogy a Trio Elnökség soron következő két tagja, Dánia és Ciprus, elnökségi prioritásaik közé emelték a demográfiai kérdéseket.

Az ülésen az önkéntesség, illetve a demográfia ügyében tanácsi következtetéseket is elfogadtak, amelyekbe számos magyar javaslatot foglaltak.

Az önkéntességgel kapcsolatos dokumentum kiemeli, hogy az önkéntes tevékenységek ösztönzése szerepet játszhat a 2012. évi aktív időskor és a nemzedékek közötti szolidaritás európai évével kapcsolatos kezdeményezések megvalósításában.

Az európai demográfiai kihívás leküzdéséről szóló következtetés a tagállamok közötti intézményesített együttműködés, az átfogó, hosszú távú intézkedések a megfelelő finanszírozási formák megteremtésének fontosságát hangsúlyozza. A dokumentum szól a munka és a családi élet összeegyeztetésének, a férfiak és a nők közötti munkaerőpiaci egyenlőség megteremtésének szükségességéről, s kiemeli a nők és a fiatalok a munkaerőpiacra való belépése, visszatérése megkönnyítésének elősegítését.

(Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)