A kulturális örökségvédelmi stratégiáról, valamint az erről szóló törvény részleteiről számolt be csütörtökön Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár a budai Mátyás-templom előtt tartott sajtótájékoztatón. A kulturális örökségvédelemről szóló törvény módosítását hétfőn fogadta el az Országgyűlés.

Réthelyi Miklós elmondta, hogy a következő évben 1,4 milliárd forintot biztosítanak a Mátyás-templom rekonstrukciójának befejezésére. A miniszter tájékoztatott arról is, hogy a kulturális örökségvédelmi törvény módosítása tisztázta az emlékhely fogalmát, ennek megfelelően beszélünk a jövőben történelmi és nemzeti emlékhelyekről.

A nemzeti emlékhelyek sorában jelenleg tizenegy helyszín szerepel: a Várnegyed, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Hősök tere, a 301-es parcella, a Kossuth tér, a székesfehérvári romkert, a debreceni református templom és kollégium, valamint Mohács és Ópusztaszer emlékhelyek - sorolta a politikus.

Réthelyi Miklós, Hammerstein Judit (fotó: Botár Gergely)

A történelmi emlékhelyekről szólva a miniszter elmondta, hogy ebbe a körbe harminchat hely tartozik, ezt kormányrendelet határozza meg.

Hammerstein Judit a törvénymódosítás kapcsán elmondta, kétlépcsős rendszert vezettek be annak érdekében, hogy - a korábbiakkal ellentétben - átlátható és tiszta fogalmakkal és szabályrendszerrel tudjanak dolgozni a jövőben. A részletekről szólva a helyettes államtitkár elmondta, egy adott hely nemzeti emlékehellyé az országgyűlési döntése alapján válhat, történelmi emlékhely címet pedig kormányrendelet alapján adományozhatnak.

A politikus beszámolt arról is, hogy a kilences listát újabb indítványok elfogadásával két további hellyel bővítették: Pákozddal és Somogyvár-Kupavárral.

Réthelyi Miklós, Hammerstein Judit (fotó: Botár Gergely)

Hammerstein Judit hangsúlyozta, a törvény értelmében az emlékhelyek esetében a feladatokat a kultúráért felelős miniszter, illetve a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság felett álló miniszter megosztva látja el. Fontos kiemelni - folytatta -, hogy ezek a feladatok alapvetően az emlékhelyek nyílvántartását, listázását és az állagmegóvás érdekében hozott intézkedéseket jelentik. A költségvetési kiadásokkal kapcsolatban Hammerstein Judit arról tájékoztatott: a tervezetben ötven millió forint szerepel a nemzeti és történelmi emlékhelyekkel kapcsolatos feladatok ellátására.

A törvény új védettségi kategóriát nem hoz létre - húzta alá a politikus, hozzátéve, hogy a módosítás plusz kötelezettségeket sem jelent az emlékehelyek tulajdonosainak. Hangsúlyozta, hogy a törvény világosan fogalmaz abban a tekintetben is, hogy a kulturális kormányzatnak végrehajtási rendeleteket kell kidolgoznia, valamint a történelmi emlékhelyeket tartalmazó listát szükséges összeállítania.

Egy másik kormányrendelet a nemzeti emlékhelyek használati rendjének részletes szabályait dolgozta ki, továbbá a használat rendjéről és az emlékehelyek megőrzéséről, megismertetéséről szóló intézkedések is a további feladatok közé tartoznak - fogalmazott Hammerstein Judit. Hozzáfűzte, hogy minden nemzeti emlékhelyet azonos arculatú táblával kell ellátni és a magyar zászlót látható helyre kell kitűzni.

(kormany.hu)