A szakmai szervezetek együttműködésükről biztosították a kormányt – jelentette be csütörtökön Nagy Anna kormányszóvivő azt követően, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselői az új gyógyszer-finanszírozási rendszer koncepciójáról egyeztettek az érintettekkel.

Ahogyan a Kormány a Széll Kálmán Tervben nyílvánvalóvá tette: minden olyan területet áttekint, ahol lehetőség van arra, hogy közpénzeket spóroljon meg. Mindenki előtt ismeretes, hogy az adósság jelenlegi mértéke olyan teher a gazdaságnak, ami hosszú távon nem tartható fenn - emlékeztetett a kormányszóvivő.

Nagy Anna kiemelte: a Széll Kálmán Tervnek a gyógyszerkasszához kapcsolódó kérdéseiben három nagy érdekkörrel kezdődtek konzultációk. Az első a gyógyszergyártókkal és gyógyszer nagykereskedőkkel folyt, a - sajtótájékoztató időpontjában már elkezdődött – folytatásban pedig a szakmai szervezetekkel, illetve a betegszervezetekkel tárgyalnak tovább - tette hozzá.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A Kormány - mielőtt döntés születne - konzultációt folytat azokkal a csoportokkal és szervezetekkel, akiknek a véleményét mindenképpen szeretné figyelembe venni. A tárgyalóasztalnál kiderült, hogy milyen problémákat látnak, úgymint az egyértelmű szabályozási környezet és a hatékonyabb gyógyszerfelírás ösztönzésének hiánya, illetve, hogy a gyógyszerek támogatása nem függ a tényleges hatékonyságuktól, ugyanis – hangsúlyozta - a jelenlegi gyógyszertámogatási rendszer nincs összhangban a népegészségügyi célokkal.

Nagy Anna aláhúzta: a jelenlegi döntés előtti konzultáció legfőbb célja egy olyan új gyógyszertámogatási rendszer kialakítása, melyben prioritása van annak, hogy ne növekedjenek a betegek terhei. Hozzátette: a Kormány a beavatkozás lehetséges irányait a generikus program felélesztésében, illetve a korrupciócsökkentő elemek bevezetésében látja.

A kormányszóvivő kitért arra is: számos területen van átfedés a Kormány elképzelései és szakmai szervezetek javaslatai között. A cél az - fűzte hozzá - hogy ezek minél jobban közeledhessenek egymáshoz. Nagy Anna hangsúlyozta: az érintettek megértették a Kormány azon szándékát, hogy nem csak pénzügyi szempontoknak kell érvényesülniük, hozzátéve: a konzultáció következő lépéseként hétfő délutánig várják a partnerektől szakmai javaslataikat.

A mai szóbeli konzultációt, tehát írásbeli konzultáció követi, és csak azt követően - április közepén - indul a közigazgatási egyeztetés, majd kormánydöntés.

Valamennyi meghívott üdvözölte a konzultáció lehetőségét. Többen elmondták, megértik a kormányzat helyzetét, tisztában vannak vele, hogy milyen az ország gazdasági helyzete, és készek a konstruktív együttműködésre a kormánnyal és javaslataikat várhatóan április 11. hétfőig fogják küldeni. A szervezetek közül többen üdvözölték, hogy a kormány egyértelműen nem pusztán pénzügyi szempontból közelíti meg a témát, hanem tisztában van a kockázatokkal, a szakmai szervezetek helyzetével, így meg van minden remény, hogy valóban sikerül egy fenntartható strukturális átalakítást végrehajtani.

(kormany.hu)